انکر تکست چیست و چرا برای سئو اهمیت دارد؟

انکر تکست چیست

انکر تکست چیست؟ یک وب سایت برای آنکه بتواند اعتبار و قدرتی داشته باشد، علاوه بر ساختار درست، محتوای بهینه شده، رعایت اصول سئو، به لینک و بک لینک های خوب و مناسب نیز نیاز دارد. کیفیت و قدرت لینک ها را که کنار بگذاریم، به مبحث دیگری به نام انکر تکست می رسیم. در ادامه مطلب با اهمیت انکر تکست در سئو آشنا خواهید شد.

انکر تکست چیست؟

انکر تکست چیست؟ خیلی ساده بگوییم، انکر تکست همان متن لنگر، متن قابل کلیک در یک لینک است. انکر تکست یکی از شاخص هایی است که گوگل برای تعیین ارتباط از آن استفاده می کند. به عنوان مثال، اگر وب سایتی دائما لینک هایی با انکر تکست سئو و طراحی سایت" دریافت می کند، در نهایت گوگل درخواهد یافته که وب سایت شما در خصوص سئو و طراحی سایت است.
برای کسب نتیجه خوب در SERP، باید لینک های کافی با انکر تکست مطابق با کلمه کلیدی داشته باشید؛ البته نه آنقدر زیاد که اسپم تشخیص داده شود. اکنون که می دانید انکر تکست چیست، می توانیم به بررسی اهمیت آن در سئو بپردازیم.

anchor text

الگوریتم پنگوئن و anchor text

البته با ظهور الگوریتم پنگوئن در سال 2012، هرگونه دستکاری در انکرتکست، توسط گوگل شناسایی شد. اگر توزیع متن لنگر واقعی به نظر نرسد، مجازات خواهید شد. دریافت لینک با همان انکر تکست کلمه کلیدی، می تواند رتبه را در صفحات نتایج گوگل تغییر دهد. اما میزان دریافت این نوع از لینک باید طبیعی به نظر برسد، چرا که در غیر این صورت نتیجه ای عکس در پی داشته و جریمه خواهید شد.
اولین قدم در انتخاب متن لنگر این است که بفهمید ایده آل توزیع متن لنگر هدف برای شما چیست.

بسیاری از افراد متخصصان سئو اغلب در مورد نیاز به توزیع طبیعی anchor text اتفاق نظر دارند. به نظر می رسد که آن ها چیزی شبیه به این موارد را انتظار دارند:
طبیعی یعنی چه؟ یعنی اینکه شما برای استفاده از انکر تکست، باید از انواع آن استفاده کنید؛ گاهی با همان کلیدواژه، گاهی با long tail keyword! اینگونه از اسپم تشخیص داده شدن جلوگیری خواهید نمود.
برای انتخاب انک تکست، آن چیزی که همیشه باید به یاد داشته باشید، راحتی کاربران است.به چه معنی؟ یعنی متن لینک باید متناسب با صفحه هدفی باشد که قرار است کاربران به آن هدایت شوند. در غیر این صورت کاربران بی حوصله شده و دیگر هیچ کدام از لینک های شما را دنبال نمی کنند.

پیش تر بسیاری از وب سایت ها، از انکر تکست های بی ارتباط با موضوع تنها با هدف رتبه گیری در نتایج گوگل استفاده می کردند. البته این روش سال ها است که منقضی شده و اکنون به عنوان یکی از تکنیک های بلک هت از نظر گوگل شناخته می شود و نتیجه ای جز جریمه شدن در پی نخواهد داشت.

بهینه سازی انکر تکست

مهم ترین چیزی که در استفاده از انکر تکست ها باید بدانید، پرهیز از Over Optimization  است. (همان چیزی که در بالا اشاره کردیم؛ توزیع طبیعی). برای بهینه سازی انکر تکست به این شیوه عمل کنید.
روی همان کلمه کلیدی به طور مشخص تمرکز نکنید. یعنی اگر قرار است وب سایت شما با کلمه کلیدی، کفش فوتبال رتبه بگیرد، نباید به طور مرتب همان انکر تکست را استفاده کنید. این کار از نظر گوگل نوعی اسپم محسوب می شود.

برخی از انکرتکست ها را با برند قرار داده و حتی برخی دیگر را خالی بگذارید. مثلا اگر قرار است واژه طراحی سایت لینک بگیرد، می توانید عبارت "طراحی سایت بهمن پرداز" را در انکر تکست قرار دهید.

انکر تکست را چگونه اصلاح کنیم؟

اصلاح انکر تکست

اگر تا به امروز به درستی از متن لنگر استفاده نکردید، می تواند رویه اصلاح انکر تکست را در پیش بگیرید. چگونه؟
اولین چیزی که برای اصلاح انکر تکست باید در نظر بگیرید این است که نباید آن ها را حذف و یا تغییر دهید. چرا که با این کار ممکن است سبب افت رتبه سایت در صفحه نتایج گوگل شوید.
قدم بعدی این است که با ساخت لینک های جدید، در وب سایت‌تان به نوعی تعادل ایجاد کنید. یعنی بهتر است چند لینک با متن لنگر خالی و چند لینک با ترکیبی از برند و نام وب سایت بسازید.
برخی از متخصصان سئو اعتقاد دارند که شما می توانید با nofollow کردن تعدادی از لینک های موجود، روند اصلاح انکر تکست را در پیش بگیرید.

چند نکته که باید بدانید

  • برای آنکه بتوانید به بهترین شکل ممکن بهینه سازی انکر تکست را صورت دهید، باید به ارتباط میان متن اهمیت بسیاری دهید. یعنی شما باید محتواهایی متناسب با هدف وب سایت خود ایجاد کنید. گوگل می تواند به راحتی محتواهای مرتبط را تشخیص داده و به آن ها رتبه بهتری دهد.
  • از سوی دیگر بهتر است پیش از آنکه اقدام به بک لینک سازی کنید، رقبای خود را رصد کرده و وب سایت آن ها را تجزیه و تحلیل نمایید. لیستی از انکر تکست هایی که رقبایتان با آن ها به جایگاه خوبی در گوگل دست پیدا کردند، تهیه نمایید. سپس یک استراتژی مناسب تهیه کرده و شروع به کار کنید.
  • همواره وضعیت بک لینک ها و لینک های وب سایت و البته انکر تکست ها را بررسی کنید تا مبادا تعادل سایت‌تان را برهم بزنید.
  • یک صفحه را لازم نیست از تعداد زیادی لینک پر کنید. چند تا از بهترین و مهم ترین لینک های مرتبط در یک صفحه کفایت می کند.
  • برای آنکه بهترین نتیجه را بگیرید، بهتر است لینک و انکر تکست شما در ابتدای مقاله قرار گیرد. گوگل برای این لینک ها اهمیت بیشتری قائل است.

سخن پایانی

اکنون می دانید که برای آنکه یک وب سایت بتواند در نتایج موتورهای جست و جو در جایگاه خوبی قرار گیرد، باید فاکتورهای مختلفی مد نظر گرفته شده و پیاده سازی شود. به همین دلیل است که همواره به وجود متخصص سئو در این راه تاکید می شود. چرا که یک تیم حرفه ای، تمامی اصول بهینه سازی موتور جست و جو را بررسی کرده و استراتژی های مناسب را تعیین می کند.

گروه بهمن پرداز، متشکل از تیمی متخصص با سابقه ای درخشان است و شما می توانید از همراهی آن ها در مسیر موفقیت خود بهره مند شوید.

 

مطالب مرتبط
ریدایرکت 302 چیست؟

ارور 302 یک کد وضعیت پاسخ به درخواست HTTP است که نشان می دهد منبع درخواستی به طور موقت به URI دیگری منتقل شده است. این کد را می توانیم یکی از رایج…

0 نظر 1400-01-26
ویژگی های صفحه تماس با ما

متأسفانه، اغلب موارد، صفحات تماس با ما، آخرین چیزی است که طراحان سایت به آن فکر می کنند و آن را به انتهای لیست اولویت های خود می فرستند. اما حقیقت…

0 نظر 1400-01-23
تایتل تگ چیست؟

تایتل تگ عنوان در بالاترین بخش یک صفحه وب قرار می گیرد. از نظر فنی، تایتل تگ در بالای یا زیر برچسب های META نوشته می شود، اما آنچه که اهمیت دارد این…

0 نظر 1400-01-21
ارور 404 وب سایت

ارور 404 چیست و چگونه آن را برطرف سازیم؟ خطای 404 کد وضعیت HTTP است. این کد یعنی صفحه ای از وب سایت که قصد دسترسی به آن را داشته اید، در سرور یافت…

0 نظر 1400-01-18
چت باکس

پاسخ سریع به مشتریان، نه تنها مشتریان بالقوه را راضی تر نگه می دارد، بلکه می تواند مشتریان جدید را نیز به همراهان همیشگی کسب و کار تبدیل کند. عقل…

0 نظر 1400-01-17
ارسال دیدگاه