سلامت فنی سایت چه تاثیری بر سئو دارد؟

سئو تکنیکال

سلامت فنی سایت چه تاثیری بر سئو دارد؟ تا به امروز احتمالا زیاد شنیده اید که "محتوا پادشاه است". اما یک پادشاه برای آنکه بتواند به خوبی بر سرزمین خود حکومت کند، نیاز به کاخ و قلمرویی در شان پادشاه دارد. به همین دلیل است که نمی توانیم از نقش سلامت فنی سایت بر سئو چشم بپوشیم. در این مطلب ما قصد داریم به بررسی نکات سلامت فنی سایت بر سئو بپردازیم. با ما همراه باشید.

نکات سلامت فنی سایت بر سئو

تاثیر سلامت فنی سایت بر سئو بسیار زیاد است. درواقع سلامت فنی سایت چیزی نیست که بتوانید از آن چشم بپوشید. از آنجایی که ساختار وب سایت، همانند ستون فقرات عمل می کند، باید از سالم بودن آن اطمینان حاصل نمایید. این همان سئو تکنیکال است. هرچقدر که شما بهترین محتوا را تولید کرده و رابط کاربری جذابی طراحی کنید، اما تکنیکال وب سایت شما قوی نباشد، راه به جایی نخواهید برد.
برای درک بهتر این موضوع، بهتر است در ابتدا کمی با سئو تکنیکال آشنا شوید.

سئو تکنیکال

 

سئو تکنیکال چیست؟

سئو تکنیکال درواقع شامل فعالیت هایی است که روی کدهای وب سایت و بخش های فنی سایت آن انجام می گیرد. در واقع این سئو تکنیکال است که به ربات های گوگل کمک می کند محتوا و شیوه لینک سازی وب سایت را به خوبی درک کنند.

به کمک سئو تکنیکال است که می توانید ارتباط میان صفحات وب سایت خود را به ربات ها و خزنده های گوگل بفهمانید.

اکنون که به سادگی با این مفهوم آشنا شدید، خوب است با اهمیت سلامت فنی سایت بر سئو بپردازیم.

نکات سلامت فنی سایت بر سئو کدامند؟

استفاده از تگ کنونیکال

همواره گفته ایم که هر صفحه باید به تنهایی ارزشمند و منحصر به فرد باشد، یعنی هیچ دو صفحه ای از وب سایت شما نباید محتوای یکسان داشته باشد. اما گاهی اوقات ممکن است که شما دریابید محتوای دو یا سه صفحه از وب سایت شما بسیار به هم نزدیک هستند.

برای آنکه بتوانید این مشکل را برطرف سازید، باید از تک کنونیکال استفاده کنید. در این حالت شما می بایست صفحه مرجع خود را انتخاب کرده و باقی صفحات را به این صفحه خاص کنونیکال کنید. (درباره تگ کنونیکال اینجا بیشتر بخوانید)

همچنین شما می توانید صفحات تکراری حذف نمایید. البته زمانی که آن صفحه هیچ ارزشی برای گوگل و یا کاربران شما نداشته باشد. توجه داشته باشید که صفحات تکراری و کپی در وب سایت می تواند خطر جریمه شدن را برایتان درپی داشته باشد.

راه بعدی این است که دسترسی ربات های گوگل را به صفحات تکراری مسدود کنید. برای اینکه می بایست از فایل robots.txt یا متاربات ‌ها استفاده نمایید.

آسان کردن دسترسی ربات ها به صفحات وب سایت و افزایش سرعت لود سایت

همان طور که پیش تر گفتیم، سرعت لود سایت برای کاربران و گوگل بسیار مهم است. درواقع این دومین مورد از چک لیست سئو 2021 است که باید به آن توجه نمایید. کدهای بهینه شده، تصاویر کم حجم و موارد فنی دیگر همگی می توانند به افزایش سرعت لود وب سایت بیانجامند.
سرعت بالای لود وب سایت، دو تاثیر مهم دارد: یک اینکه کاربران انتظار زیادی برای دریافت پاسخ خود از وب سایت نمی کشند، دوم اینکه ربات های گوگل به راحتی و با سرعت می کنند به صفحات وب سایت شما دسترسی داشته باشند.

تاثیر سلامت فنی سایت بر سئو

 

دسترسی بهتر کاربران به مقالات با لینک سازی کم عمق

تجربه کاری این روزها برای گوگل بسیار ارزشمند است و به وب سایت هایی که رضایت کاربران را بیشتر جلب می کنند، رتبه و جایگاه بهتری می دهد.
لینک سازی کم عمق یکی دیگر از نکات سلامت فنی سایت است که بر سئو تاثیرگذار خواهد بود. شیوه لینک سازی در وب سایت شما باید به گونه ای باشد که کاربران بتوانند با حداقل کلیک، به مقالات و آنچه که می خواهند در وب سایت شما، دسترسی داشته باشند.

طراحی صفحات ریسپانسیو برای هرنوع سرعت اینترنت

یکی دیگر از موارد و نکات سلامت فنی سایت طراحی صفحات ریسپانسیو برای هرنوع سرعت اینترنت است. همان طور که پیش تر گفتیم، گوگل الگوریتم Mobile first index را راه اندازی کرده است و به وب سایت هایی که صفحات ریپسپانسیو و موبایل فرندلی دارد، جایگاه بهتری می دهد.
درواقع وب سایت شما باید سازگار با تمامی دستگاه ها باشد، از نسخه های دسکتاپ گرفته تا انواع موبایل ها. همچنین وب سایت شما باید برای تمامی سرعت های اینترنت از 2G گرفته تا 5G بهینه شده باشد.

استفاده درست از ریدارکت ها، کدهای 404، 503

این ها، کدهای وضعیتی وب سایت هستند که هر کدام شرایط و وضعیت وب سایت را به گوگل اعلام می کند. استفاده درست از این کدها ربات های گوگل را سردرگم نکرده و به ارزش و اعتبار وب سایت شما لطمه ای وارد نمی سازد.

استفاده از نسخه HTTPS

نسخه ایمن وب سایت، نسخه HTTPS است. همان طور که بارها گفته شد، رضایت کاربران برای گوگل بسیار مهم است. به همین دلیل است که گوگل در الگوریتم جدید خود، به وب سایت های غیر ایمن، اعتباری نمی دهد.

استفاده از بردکرامب

اگر وب سایت شما ساختار پیچیده ای دارد، می توانید از بردکرامب کمک بگیرید تا گوگل وب سایتتان را به خوبی درک کند. از سوی دیگر بردکرامب لینک های وب سایت‌تان را در صفحات SERP به درستی نشان می دهد. از آنجایی که فضا در نسخه موبایلی محدود است، استفاده از بردکرامب اهمیت ویژه ای پیدا کرده است.

سخن پایانی

اکنون می دانیم که سئو تکنیکال بسیار مهم است و یک وب سایت باید ساختار درستی داشته باشد. دانش کدنویسی متخصصان این حوزه، برای بهینه سازی کدهای یک وب سایت بسیار به کمکتان می آید.  
همان طور که گفته شد، سلامت فنی سایت همانند ستون فقرات انسان عمل می کند و برای آنکه سایر قسمت ها بتوانند به کار خود ادامه دهند، نیاز است که ساختار کلی سایت به درستی چیده شده باشد.

اگر می خواهید وب سایتی با ساختار فنی درست داشته باشید، به شما پیشنهاد می کنیم از تیم های متخصص کمک بگیرید. تیم طراحی سایت بهمن رایان پرداز، با سال ها تجربه، آماده است تا شما را در راه رسیدن به موفقیت در کسب و کار آنلاین‌تان همراهی سازد.

 

مطالب مرتبط
ریدایرکت 302 چیست؟

ارور 302 یک کد وضعیت پاسخ به درخواست HTTP است که نشان می دهد منبع درخواستی به طور موقت به URI دیگری منتقل شده است. این کد را می توانیم یکی از رایج…

0 نظر 1400-01-26
ویژگی های صفحه تماس با ما

متأسفانه، اغلب موارد، صفحات تماس با ما، آخرین چیزی است که طراحان سایت به آن فکر می کنند و آن را به انتهای لیست اولویت های خود می فرستند. اما حقیقت…

0 نظر 1400-01-23
تایتل تگ چیست؟

تایتل تگ عنوان در بالاترین بخش یک صفحه وب قرار می گیرد. از نظر فنی، تایتل تگ در بالای یا زیر برچسب های META نوشته می شود، اما آنچه که اهمیت دارد این…

0 نظر 1400-01-21
ارور 404 وب سایت

ارور 404 چیست و چگونه آن را برطرف سازیم؟ خطای 404 کد وضعیت HTTP است. این کد یعنی صفحه ای از وب سایت که قصد دسترسی به آن را داشته اید، در سرور یافت…

0 نظر 1400-01-18
چت باکس

پاسخ سریع به مشتریان، نه تنها مشتریان بالقوه را راضی تر نگه می دارد، بلکه می تواند مشتریان جدید را نیز به همراهان همیشگی کسب و کار تبدیل کند. عقل…

0 نظر 1400-01-17
ارسال دیدگاه