با اصول انتخاب رنگ سایت آشنا شوید

اصول انتخاب رنگ سایت
2 نظر چهارشنبه, 04/30/1400 - 17:29

با اصول انتخاب رنگ سایت آشنا شوید

یکی از مهم‌ ترین و تاثیرگذارترین مولفه‌ ها در طراحی یک وبسایت موفق و پربازدید، استفاده از مجموعه رنگ ‌های مناسب و جذاب است. چنانچه  وب سایتی را تاسیس کرده‌اید و در هریک از زمینه‌های تجاری یا تبلیغاتی و آموزشی فعالیت دارید باید بدانید که به‌کارگیری مناسب رنگ‌ ها و طیف ‌ها می ‌تواند به جلوه هرچه بیشتر سایت شما کمک کند و طبیعی است که هرچه میزان جذابیت و کشش رنگ‌ها در بک‌ گراند، خطوط، تیترها و علائم مختلف بیشتر باشد تمایل مخاطبان به حضور در سایت و استفاده از مطالب بیشتر خواهد بود چراکه با استناد به فلسفه رنگ‌ ها، رنگ‌ های مختلف می‌توانند به شکل ناخودآگاه در ذهن ما اثرگذار باشند و میزان علاقه یا امتناع ما نسبت به فضاهای مختلف را با کاهش یا افزایش قابل توجه همراه کنند. بنابراین شناخت رنگ‌ها و تشخیص ریزبینانه طیف‌های مختلف آن سبب می شود بتوانید گام‌های موثری را در طراحی ظاهری سایت و صفحات آن بردارید و به جذب بهتر و بیشتر کاربران بپردازید.

اصول انتخاب رنگ سایت

چنانچه از رنگ‌ ها به شکل مناسب و علمی استفاده شود، ضریب جلب توجه خوانندگان و تمایل آن‌ها برای پیگیری مجدد مطالب سایت شما با افزایش همراه است. رنگ ‌های زنده و پرنشاط می‌توانند در متقاعد کردن و راضی نگه داشتن خوانندگان سایت بسیار موثر عمل کنند چراکه طبق تجربیات و تحقیقات انجام شده، سایت‌هایی که فضایی دلگیر دارند و هارمونی صحیح رنگ ‌ها در آن رعایت نشده است، حتی اگر از مطالب درخور و قابل استنادی نیز برخوردار باشند نمی‌توانند به خوبی در میان کاربران جایگاه خود را به دست آورند و در زمینه جلب مخاطب شکست خواهند خورد. همه این‌ها نشان می‌دهد که در یک سایت علاوه بر محتوای متون و سطح کیفی مقالات، جنبه‌های ظاهری و دیداری نیز باید بسیار مورد توجه قرار گیرد تا این سایت با استقبال روبرو شده و با افزایش ترافیک و نرخ کلیلک همراه باشد.

چنانچه در پی طراحی و راه‌ اندازی سایتی برای کسب‌وکار خود هستید و تمایل دارید زمینه را برای بهبود شرایط ظاهری سایت فراهم کنید و سوالاتی در حیطه رنگ سایت و چگونگی استفاده و کاربرد طیف‌ها ذهن شما را به خود مشغول کرده است، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا بتوانید به آموزش‌هایی کاربردی من باب طراحی و استفاده از رنگ‌ها در سایت دست یابید.

اصول انتخاب رنگ سایت

 

رنگ‌ های مختلف چه نقشی را در طراحی یک سایت ایفا می‌کنند؟

وقتی زمینه برای طراحی سایت مهیا می‌شود، تصمیم‌گیری درباره انتخاب مجموعه رنگ‌ها جزء امور بسیار مهم و کلیدی است. استفاده درست از رنگ‌ها می‌تواند میزان جلب مخاطب را تا حدود 80 درصد افزایش دهد و به همین دلیل است یکی از مهم‌ترین جنبه‌های موفقیت سایت در گرو استفاده مناسب و به‌جا از رنگ‌های گوناگون است. اگر بتوانید به درستی از ترکیب رنگ‌ها استفاده کنید، در کنار جذابیت بخشی به فضای وب‌ سایت خود باعث می‌شوید این فضا در ذهن و حافظه مخاطب جان بگیرد و ثبت شود و همین موضوع بستری مناسب را فراهم می‌کند تا خواننده مشتاق باشد برای خواندن مطالب بعدی یا استفاده از فضای آموزشی و یا خرید محصول و ثبت سفارش دوباره به سایت شما رجوع کند. ادراک ما رابطه تنگاتنگی با رنگ‌ها و فضاسازی طیفی دارد. به‌کارگیری درست رنگ‌ها می‌تواند محوریت ظاهری یک سایت را در اختیار داشته باشد و به این وسیله راندمان کار سایت با افزایش مواجه شود.
به‌ کارگیری رنگ‌های مناسب باعث ایجاد حس اعتماد و رضایت در مخاطبان و مشتریان خواهد شد و سبب می‌شود خوانندگان سایت، برند شما را برندی معتبر و حرفه‌ای بدانند و به آن اطمینان کنند و اعتماد مشتری و مخاطب برابر است با افزایش میزان بازدید و افزایش رونق کسب ‌و ‌کار.

 

اصول انتخاب رنگ سایت

 

رنگ بندی سایت باید از چه اصول و ارکانی تبعیت کند؟

علاقه شخصی به تنهایی نمی ‌تواند در به‌کارگیری رنگ سایت مقبول و معقول باشد. در این باره باید بسیار محتاط و نکته ‌بین باشید و حتی در صورت امکان از نظر و ایده‌های کارشناسی شده متخصصان بهره بگیرید. توجه داشته باشید که گرچه به‌کار بستن خلاقیت و ابتکار در امر رنگ‌آمیزی سایت بسیار کمک‌ کننده است اما نباید ریسک کنید و کار خود را به اگر و اما بیندازید و سعی کنید از روش‌های علمی و ثابت شده برای انجام چنین کارهایی بهره بگیرید.در طراحی رنگ سایت چه نکاتی را باید مد نظر قرار داد؟

کپی کردن ممنوع

اگر رقبا و همکاران شما از رنگ خاصی برای نشان سایت خود استفاده می‌کنند و این رنگ لوگو در میان مخاطبان شناخته شده است، طبیعی‌ست که باید بهره‌گیری از این رنگ را خصوصا در قسمت‌‌های کلیدی به حداقل برسانید تا رنگ‌‌آمیزی شما مقلدانه به نظر نرسد.

توجه کنید که مخاطبین شما از چه گروهی هستند

استفاده از رنگ‌های مختلف در زمینه‌ های مختلف را می‌توان یک امر کلیدی در جذب مشتری به حساب آورد. در این زمینه باید قدرت تشخیص شما بالا باشد. مسلما می‌دانید که انتخاب طیف و حدود رنگ‌هایی که باید در فضایی مانند فضای آموزش کودکان به کار برده می‌شود، با رنگ‌ های مورد استفاده در یک وب‌ سایت مربوط به مسائل حقوقی و قضایی متفاوت باشد پس به استفاده از رنگ‌های مناسب در فضاهای مختلف نهایت توجه را داشته باشید.

استفاده به اندازه و غیر افراطی از رنگ ها

یکی از شروط لازم برای داشتن فضایی متعادل و زیبا در سایت که می ‌تواند توجه و اعتماد مخاطب را به خود معطوف کند، استفاده متعادل و غیر افراطی از رنگ‌ها است.

رنگ تایتل‌ها و سرتیترها بسیار حائز اهمیت است

توجه مخاطبین سایت‌ها به تیترها و عناوین معمولا بیشتر از قسمت‌های دیگر است و در واقع این تایتل ‌ها هستند که اشتیاق و تمایل خواننده و مشتری را برای توجه هرچه بیشتر به جزئیات متن جلب می‌کنند؛ بنابراین استفاده از سرتیترهایی با مضمون و رنگ مناسب باعث می‌شود مطالب سایت شما بیشتر توسط کاربران مورد توجه قرار گیرد.

استفاده از رنگ‌ های زنده و شاد در سایت ‌های تجاری

محتویات سایت‌ های تجاری و تبلیغاتی زمانی برای مشتریان و مخاطبان جذاب و گیرا است که هارمونی رنگ‌ها در آن به درستی رعایت شود. اصولا در بازار خرید و فروش، استفاده از رنگ‌های شاد و پویا باعث می‌شود مشتریان مدت زمان بیشتری را برای گذران وقت در سایت شما صرف کنند و میزان رضایت و خرید به همین طریق با رشد بیشتر همراه خواهد شد.

 

مطالب مرتبط
سئو ویدئو چیست

ویدئوها می توانند به یک ابزار خوب برای بازاریابی و تعامل با کاربران تبدیل شوند. فرمت های مختلفی از ویدئوها وجود دارد و شما می توانید آن ها را در…

0 نظر 1400-05-11
اشتباهات لینک سازی

یکی از رایج ترین نکات سئو که همه متخصصان بر آن تاکید دارند، دریافت بک لینک و جلوگیری از اشتباهات معمول در ایجاد لینک سازی است. همان طور که می دانید،…

0 نظر 1400-05-10
جست و جوی معنایی چیست؟

فناوری موتورهای جستجو تکامل یافته است ، بنابراین جست و جوی معنایی برای SEO ضروری است. بیاموزید چیست ، چرا مهم است و چگونه برای آن بهینه سازی کنید.…

0 نظر 1400-05-08
مراحل نوشتن محتوای کاربرپسند

احتمالا شما تنها برای سرگرمی در حال نوشتن محتوای جدید برای وب سایت خود نیستید. درواقع هر فردی از تولید محتوا هدفی را دنبال می کند و برای تامین آن…

0 نظر 1400-05-06
ux چیست؟

از اصطلاحات رایجی که در طراحی سایت و دانش سئو بسیار کاربردی و نام‌ آشنا است، می‌ توان به ux اشاره نمود. پس از توضیحاتی که در مقاله قبل درخصوص آشنایی…

0 نظر 1400-05-04
ارسال دیدگاه