speed index چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

speed index چیست؟
2 نظر چهارشنبه, 01/11/1400 - 14:23

speed index چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

شاخص سرعت یکی از شش معیار اصلی بر سرعت بارگذاری یک صفحه از وب سایت است که این روزها برای گوگل و البته کاربران اهمیت زیادی پیدا کرده است. چرا که همه کاربران دوست دارند تا در اندک زمان ممکن، با کلیک بر روی یک لینک، تمامی محتویات آن را ببینند. اما شاخص سرعت یا speed index چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟ در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با این شاخص آشنا شوید.

شاخص سرعت یا همان speed index

شاخص سرعت (SI) معیاری برای عملکرد بارگذاری صفحه است که به شما نشان می دهد محتوای صفحه با چه سرعتی به طور مشهودی بازگذاری می شود. این میانگین زمانی است که قسمت های قابل مشاهده صفحه نمایش داده می شود. شاخص سرعت  بر حسب میلی ثانیه بیان می شود و به اندازه ویوپورت بستگی دارد؛ هرچه امتیاز پایین تر باشد، بهتر خواهد بود.
درواقع این محاسبه نشان می دهد که چند درصد از کل صفحه در هر بازه زمانی 100 میلی ثانیه ای زمان تا لود کامل صفحه لازم است.

speed index چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

 

speed index یا شاخص سرعت چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

شاخص سرعت، سرعت نمایش محتوا هنگام بارگذاری صفحه را اندازه گیری می کند. همچنین لازم است بگوییم که شاخص سرعت بر آنچه بازدید کننده می بیند، متمرکز است.

یکی دیگر از ویژگی های اساسی شاخص سرعت که باید بیان کنیم، این است: این ویژگی بر آنچه بازدید کننده می بیند متمرکز است. نه در مورد آنچه مرورگر وب بارگیری می کند ... این ویژگی واحد در واقع Speed Index را نشان می دهد که نمایانگر تجربه کاربر نسبت به زمان بارگیری صفحه است.

در تعریف کامل شاخص سرعت، خوب است تا تعریفی از Above the Fold را نیز یاد بگیریم. Above the Fold درواقع همان بخش های اولیه سایت است که مشاهده می شود. به این معنی که این قسمت اولین چیزی است که از وب سایت مشاهده خواهیم کرد و برای دیدن بقیه صفحات، نیاز به اسکرول کردن به سمت پایین داریم.

به معنای ساده تر، Above the Fold آن قسمت از صفحه گفته می شود که پس از لود سایت و بدون اسکرول کردن، دیده خواهد شد.
شاخص سرعت یا همان Speed Index روی همین Above the Fold متمرکز است. یعنی این شاخص سرعت لود Above the Fold و ظاهر شدن کامل آن برای کاربر را محاسبه می کند.

پس از نظر عملی، Speed Index تنها با قسمت Above the Fold سرو کار دارد (دقیقا همان قسمت هایی که اول از همه برای کاربر قابل مشاهده است). در نتیجه، این معیار وابستگی زیادی به اندازه نمای نمایش خواهد داشت. لذا شما باید شاخص سرعت صفحه خود را با اندازه نمای نمایش که در حال حاضر از آن بیشترین استفاده می شود را در نظر بگیرید.
البته، Speed Index نه تنها به اندازه نمای نمایش بستگی دارد، بلکه به فاکتورهای مربوط به اتصال وب کاربر به عنوان مثال (پهنای باند) نیز متکی است.

اندازه گیری فرایند نمایان شدن صفحه

Start Render لحظه ای را نشان می دهد که اولین عنصر در صفحه توسطکاربر قابل مشاهده است. درواقع Start Render آن عنصری است که اولین لحظه در لود صفحه توسط کاربر دیده می شود. توجه داشته باشید که اولین عنصر قابل مشاهده برای ارائه لزوما یک عنصر مهم نیست. زیرا می تواند یک رنگ زمینه یا هرگونه اطلاعات بصری جزئی باشد. به همین دلیل خوب است تا به Start Render توجه کافی داشته باشید.
Visual Complete زمان مورد نیاز برای نمایش ناحیه viewport را در فرم نهایی خود نشان می دهد. این شاخص درواقع زمانی را که رندر نهایی انجام می شود را نشان می دهد.
در اینجا ما دو نقطه عطف جالب برای تجربه کاربری داریم (سرعت اولین رندر و سرعت تکمیل آن). با این وجود، ما هنوز یک اطلاعات اساسی را از دست می دهیم: چه اتفاقی بین این دو زمان رخ می دهد؟

یک مثال می تواند راهنمای خوبی باشد:
2 صفحه در اختیار داریم که هر دو شروع رندر(500 میلی ثانیه) و Visual Complete (2 ثانیه) دارند. اما با این تفاوت که صفحه A به تدریج ظاهر می شود. 75٪ محتوای آن پس از شروع رندر کمتر از 300 میلی ثانیه نمایش داده می شود و برخی از جزئیات با سرعت کمتری ظاهر می شوند.
این در حالی است که صفحه B برای مدت طولانی تقریبا خالی مانده و به طور ناگهانی تمام عناصر خود را در 2 ثانیه نمایش می دهد.
بدون شک در این مورد کاربر صفحه A را بسیار سریع تر از صفحه B می داند، در حالی که شما نمی توانید فاصله بین دو صفحه را از زمان شروع رندر و زمان سنجی Visual Complete تشخیص دهید ... این دقیقا جایی است که speed index کمک بزرگی خواهد بود!

هرچه ضریب speed index پایین تر باشد، صفحه از نظر کاربر سریع تر خواهد بود. پسچه چیزی می تواند speed index "سریع" تلقی شود؟

به طور کلی عملکرد این شاخص در GTMetrix به این صورت تعریف می شود:

  • کمتر از ۱.۳ ثانیه: خوب
  • بین ۱.۳ تا ۱.۷ ثانیه: قابل قبول، اما نیازمند بهینه سازی
  •  بین ۱.۸ تا ۲.۳ ثانیه: کمی طولانی‌ تر از حد استاندارد
  • بیشتر از ۲.۳ ثانیه: بسیار طولانی‌ تر از حد استاندارد
بهینه سازی speed index

شیوه بهینه کردن Speed index

درست است که یک فاکتور به تنهایی نمی تواند عملکرد کل وب سایت شما را تحت تاثیر قرار دهد. اما بر طرف کردن هر مشکل و بهینه کردن آن، می تواند در نهایت تاثیرات بزرگی داشته باشد.
برای بهینه کردن Speed index می توانید از شیوه های زیر استفاده کنید:

  • مدت زمان اجرای فایل های جاوا اسکریپت را کاهش دهید
  • فایل های بدون استفاده جاوا اسکریپت را حذف نمایید
  • کتابخانه های سنگین جاوا اسکریپت را با کم حجم ها جایگزین کنید
  • First Contentful Paint  را بهینه سازی نمایید
  • Largest Contentful Paint را بهینه کنید

سخن پایانی

به عنوان نتیجه گیری، یکی از بهترین روش ها برای شروع تفسیر شاخص سرعت ممکن است از طریق مقایسه و معیارهای ایجاد شده در برابر صفحات وب رقبا باشد. اگر speed index شما بسیار بالاتر از رقبا باشد، در نقطه ضعف عمیقی قرار گرفته اید. در نهایت به شما پیشنهاد می کنیم تا طراحی سایت براساس اصول سئو را به دست متخصصان آشنا به سئو بسپارید تا با این مشکلات مواجه نشوید.

مطالب مرتبط
ریدایرکت 302 چیست؟

ارور 302 یک کد وضعیت پاسخ به درخواست HTTP است که نشان می دهد منبع درخواستی به طور موقت به URI دیگری منتقل شده است. این کد را می توانیم یکی از رایج…

0 نظر 1400-01-26
ویژگی های صفحه تماس با ما

متأسفانه، اغلب موارد، صفحات تماس با ما، آخرین چیزی است که طراحان سایت به آن فکر می کنند و آن را به انتهای لیست اولویت های خود می فرستند. اما حقیقت…

0 نظر 1400-01-23
تایتل تگ چیست؟

تایتل تگ عنوان در بالاترین بخش یک صفحه وب قرار می گیرد. از نظر فنی، تایتل تگ در بالای یا زیر برچسب های META نوشته می شود، اما آنچه که اهمیت دارد این…

0 نظر 1400-01-21
ارور 404 وب سایت

ارور 404 چیست و چگونه آن را برطرف سازیم؟ خطای 404 کد وضعیت HTTP است. این کد یعنی صفحه ای از وب سایت که قصد دسترسی به آن را داشته اید، در سرور یافت…

0 نظر 1400-01-18
چت باکس

پاسخ سریع به مشتریان، نه تنها مشتریان بالقوه را راضی تر نگه می دارد، بلکه می تواند مشتریان جدید را نیز به همراهان همیشگی کسب و کار تبدیل کند. عقل…

0 نظر 1400-01-17
ارسال دیدگاه