ارور 404 چیست + راهنمای جامع رفع خطای 404

ارور 404 وب سایت
2 نظر چهارشنبه, 01/18/1400 - 12:06

ارور 404 چیست + راهنمای جامع رفع خطای 404

ارور 404 چیست و چگونه آن را برطرف سازیم؟ خطای 404 کد وضعیت HTTP است. این کد یعنی صفحه ای از وب سایت که قصد دسترسی به آن را داشته اید، در سرور یافت نمی شود. به طور ساده تر، این خطا نشان می دهد که در حالی که خود سرور قابل دسترسی است، آن صفحه مورد نظر وجود ندارد.
پیام های خطای 404 Not Found اغلب توسط وب سایت های مختلف سفارشی سازی می شوند. درواقع این صفحات می توانند در هر وب سایت به شکل ها و طراحی های مختلفی دیده شوند. این پیام های خطا می توانند در هر مرورگر یا هر سیستم عامل ظاهر شوند. در ادامه بیشتر با این وضعیت خطا آشنا خواهید شد.

ارور 404 چیست؟

ارور 404 چیست؟ هر زمان که می خواهید به پیوندی در وب دسترسی پیدا کرده و یا از وب سایتی بازدید کنید، در واقع به سروری که در جایی واقع شده است می گویید تا صفحه ای برای شما ارسال کند. به عنوان مثال، وقتی به rbp.ir مراجعه می کنید، به سرور بهمن پرداز می گویید که می خواهید صفحه اصلی آن را ببینید.

این عمل یک درخواست نامیده می شود. سپس سرور با ارسال یک صفحه به درخواست شما پاسخ می دهد که این سیستم ارتباطی به HTTP معروف است. اگر قرار بود این درخواست را از شخص واقعی کنید، جملات شما چیزی شبیه به این می بود:

  • شما: من می خواهم صفحه اولی شما را ببینم.
  • سرور بهمن پرداز: باشه. متوجه شدم. الان ارسال می کنم.

اما اگر صفحه درخواستی موجود نباشد، مکالمه به این صورت خواهد بود:

  • شما: من می خواهم صفحه "X" شما را ببینم.
  • سرور بهمن پرداز: متاسفم، من آن صفحه را نمی شناسم.

همان طور که در ابتدا گفتیم، هنگامی که HTTP 404 بر روی صفحه ظاهر می شود، به این معنی است که اگرچه سرور قابل دسترسی است، اما صفحه خاصی که به دنبال آن هستید، موجود نیست.

علت ارور 404

 

علت خطای 404 چیست؟

از نظر فنی، خطای 404 یک خطای سمت کاربر است. به این معنی که یک کاربر به اشتباه یو آر الی را تایپ کرده باشد و یا صفحه ای را جست و جو کرده که وجود ندارد.
احتمال دیگر این است که وب سایتی صفحه یا منبعی را به صفحه ای دیگر منتقل کرده در حالتی که آن صفحه را به یو آر ال جدید هدایت نکرده است. در این صورت، به جای هدایت خودکار کاربر به آن صفحه جدید، خطای 404 نمایش داده خواهد شد. در کل چنانچه محتوای فراخوانده شده موجود نباشد، این ارور ظاهر می شود.

چگونه خطاهای HTTP 404 می تواند به رتبه و اعتبار یک وب سایت آسیب برساند؟

حتما برای شما هم پیش آمده است که حین جست و جوی یک صفحه مورد نظر در یک وب سایت، با ارور 404 مواجه شده باشید. در آن لحظه چه کرده اید؟ احتمال زیاد آن صفحه را بسته و در موتور جست و جو، به دنبال سایت دیگری گشته اید تا به آنچه که می خواهید، برسید. این رفتار اغلب کاربران اینترنت حین مواجه شدن با خطای 404 است.

هرچه تعداد خطای 404 در یک وب سایت بیشتر باشد، به این معنی است که کاربران مدت زمان کمتری را در وب سایت سپری می کنند. از سویی هرچه لینک خراب بیشتری در سایت خود داشته باشید، کاربران خطای بیشتری را مشاهده خواهند کرد.

الگوریتم های موتور جست و جو توجه ویژه ای به نحوه رفتار کاربران در وب سایت شما دارند. از این روی رفتار آنلاین آن ها نقش عمده ای در روند رتبه بندی دارد و خطای HTTP 404 یکی از ناامیدکننده ترین مواردی است که بازدیدکنندگان شما می توانند با آن روبرو شوند.

هنگامی که آن ها دریافتد که محتوای مد نظرشان قابل دسترسی نیست، سایت شما را ترک کرده و به سایت رقیب مراجعه می کنند. این بدترین اتفاقی است که می تواند برای یک وب سایت رخ دهد.

جدا از خلق تجربه کاربری منفی، نرخ پرش زیاد به دلیل وجود خرابی لینک ها می تواند بر SEO سایت شما تأثیر منفی بگذارد. به گفته SEMrush، نرخ پرش چهارمین عامل رتبه بندی مهم در SERP است. اگرچه ممکن است الگوریتم Google مستقیما نرخ پرش را در نظر نگیرد، اما آنچه که مسلم است، Bounce Rate زیاد قطعا اثر منفی بر وب سایت خواهد داشت.

اگر کاربری وارد صفحه وب سایت شما شود، به سرعت و بدون کلیک کردن روی پیوندی، از آن خارج شود، یک مفهوم برای گوگل خواهد داشت. این به Google نشان می دهد که نتیجه ارائه شده با هدف کاربر مطابقت ندارد. در نتیجه، صفحه شما در نتایج جستجو رتبه کمتری دریافت می کند.

چگونه خطای 404 را برطرف کنیم؟

اینطور نیست که حتما وب سایت شما دارای خطای 404 باشد. اما امکان خرابی لینک، امری طبیعی است. برای رفع این نگرانی، شما می بایست راه های رفع خطای 404 بدانید. توجه داشته باشید که رفع هرچه سریعتر خطای 404 برای جلوگیری از مواجه شدن کاربران با آن بسیار مهم است.

رفع ارور 404

 

راه های رفع ارور 404

تغییر مسیر صفحه

از ساده ترین راه های رفع ارور 404 می توانیم به تغییر مسیر صفحه اشاره کنیم. برای این کار، کافی است که از کد 301 استفاده نمایید. آیا با این کد آشنایی دارید؟ در مطلب " ریدایرکت 301 چیست و چه کاربردی دارد؟  " می توانید اطلاعات جامعی در رابطه با این کد و کارایی آن دریافت نمایید.

لینک را تصحیح کنید

اشتباه کردن طبیعی است. گاهی افراد می توانند به سادگی یک URL را اشتباه تایپ کنند. به این منظور کافی است تا مجدد به صفحه برگشته و آن را بررسی کرده و اشتباهات را اصلاح نمایید.

صفحات پاک شده را بازیابی کنید

در برخی موارد، افراد به دنبال صفحه ای می آیند که شما از سایت خود حذف کرده اید. گاهی ممکن است کاربران از طریق یک پیوند خارجی به آن صفحه هدایت شوند که وجود ندارد. یکی دیگر از راه های رفع ارور 404 این است که آن صفحه را بازیابی نمایید. در غیر این صورت، اگر نمی خواهید آن صفحه را بازیابی نمایید، باید از هدایت آن صفحه به صفحه های جایگزین، اطمینان حاصل نمایید.

سخن پایانی

همان طور که خواندید، ارور 404 یکی از مهم ترین خطاهایی است که حتما باید توجه داشته باشید. چرا که خطای 404 به راحتی می تواند بر روی سئو سایت و از دست دادن جایگاه در صفحات SERP تاثیر داشته باشد.

مطالب مرتبط
ریدایرکت 302 چیست؟

ارور 302 یک کد وضعیت پاسخ به درخواست HTTP است که نشان می دهد منبع درخواستی به طور موقت به URI دیگری منتقل شده است. این کد را می توانیم یکی از رایج…

0 نظر 1400-01-26
ویژگی های صفحه تماس با ما

متأسفانه، اغلب موارد، صفحات تماس با ما، آخرین چیزی است که طراحان سایت به آن فکر می کنند و آن را به انتهای لیست اولویت های خود می فرستند. اما حقیقت…

0 نظر 1400-01-23
تایتل تگ چیست؟

تایتل تگ عنوان در بالاترین بخش یک صفحه وب قرار می گیرد. از نظر فنی، تایتل تگ در بالای یا زیر برچسب های META نوشته می شود، اما آنچه که اهمیت دارد این…

0 نظر 1400-01-21
ارور 404 وب سایت

ارور 404 چیست و چگونه آن را برطرف سازیم؟ خطای 404 کد وضعیت HTTP است. این کد یعنی صفحه ای از وب سایت که قصد دسترسی به آن را داشته اید، در سرور یافت…

0 نظر 1400-01-18
چت باکس

پاسخ سریع به مشتریان، نه تنها مشتریان بالقوه را راضی تر نگه می دارد، بلکه می تواند مشتریان جدید را نیز به همراهان همیشگی کسب و کار تبدیل کند. عقل…

0 نظر 1400-01-17
ارسال دیدگاه