راهنمای بهینه سازی انکر تکست

راهنمای بهینه سازی انکر تکست

از مهم‌ ترین عواملی که در بهبود سئو خارجی اعمال اثر می‌کند، بهینه سازی انکر تکست و انتخاب مناسب‌ترین گزینه برای آن است. اهمیت چنین اقداماتی به اندازه ‌ای بالا است که بهینه‌ سازی وانتخاب انکر تکست بک لینک‌های سایت ممکن است در افزایش رتبه سایت شما حتی در قیاس با رتبه رقبایی که از تعداد بک لینک بیشتری برخوردار هستند موثر باشد یا در حالت مقابل پنالتی شدن سایت شما را محتمل کند. در ادامه این مقاله شما را بیشتر با ماهیت انکر تکست آشنا می‌ کنیم، انواع انکر تکست را معرفی می ‌نماییم و نحوه بهینه سازی آن را توضیح می‌ دهیم.

آشنایی با انکر تکست

متون مختلفی که دارای لینک هستند و در بخش ‌های گوناگون فضای وب مشاهده می‌شوند انکر تکست ‌ها یا متون لنگر نام دارند. کلیک کردن لینکی که بر روی این دسته از محتواهای متنی قرار می ‌گیرد کاربر را وارد صفحه جدیدی می ‌کند‌. بخش ‌ها و سطرهای لینک دار شده به واسطه تفاوت در رنگ، هایلایت شدن یا سایر ویژگی‌های بصری در مقایسه با سایر قسمت ‌های متن قابل تشخیص هستند.
بک لینک‌ ها جزء‌ حائز اهمیت ‌ترین مولفه‌ هایی هستند که در رتبه بندی سایت توسط مرورگرانی مانند گوگل تاثیر می ‌گذارند‌. انکر تکست مناسب به مخاطب نشان می‌دهد که کلیک بر روی لینکی خاص منجر به نمایان شدن چه نوع محتوایی خواهد شد. به همین سبب از مهم ‌ترین مزایای توجه به بهینه سازی انکر تکست‌ها می‌توان به افزایش نرخ کلیک و کمک به خزنده‌ های گوگل و موتورهای جست ‌‌و جوی دیگر برای بهتر درک کردن مفاهیم و موضوعات صفحه ‌ای خاص اشاره نمود.

بهینه سازی انکر تکست

اهمیت بهینه سازی انکر تکست چیست؟

وظیفه انکر تکست ‌ها این است که موتورهای جست‌ و جو و کاربران را برای درک بهتر مفاهیم و محتوای صفحاتی که دارای لینک‌ های هدف هستند یاری کنند. انکر تکست ‌ها برای بهبود رتبه بندی و ایندکس کردن صفحات وب توسط ربات ‌های گوگل بسیار حائز اهمیت هستند. درواقع استفاده از انکر تکست‌ ها و بهینه سازی آن‌ ها به بهترین شکل، می‌ تواند اعتبار برند و محتوایی که در فضای وب ایجاد کرده‌ اید را ارتقا داده و به ربات‌ های مرورگران مختلف برای بررسی و درک بهتر محتوای صفحه کمک کند.

انواع انکر تکست‌ ها

انکر تکست ها دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

انکر تکست URL

برای بهینه سازی این نوع انکر تکست لازم است نشانی دقیق صفحه‌ ای که قصد لینک دادن به آن را دارید به عنوان انکر تکست در نظر بگیرید.

انکر تکست Exact Match یا کلیدواژه مقصد

این متن لنگر در حقیقت همان عبارت کلیدی اصلی و شاخص در صفحه هدف است که قصد رتبه بندی صفحه با همین عبارت در فضای گوگل را دارید.

انکر تکست تصاویر

انکر تکست مربوط به تصاویر در واقع محتوای متنی لینک دار شده عکس ‌ها یا عبارتی است که برای متن Alt در نظر گرفته شده است.

انکر تکست LSI یا مترادف

در این حالت عبارت مورد نظر با عبارت یا متن کلیدی مقصد هم معنی است و مفهوم یکسان دارد، اما نمی ‌توان این دو عبارت را مشابه یا یکسان در نظر گرفت. بهترین حالت در این زمینه قرار دادن قسمتی از کلمه کلیدی هدف در انکر تکست است.

انکر تکست عمومی

انکر تکست‌ های عمومی شامل عبارات و جملات عمومی است که متن قابل کلیک را برای مخاطب نشانه گذاری می‌ کند‌‌. جملاتی مانند "اینجا کلیک کنید" جزء انکر تکست‌های عمومی به شمار می ‌آیند.

انکر تکست Long tail

Long Tail یا انکر تکست بلند، متنی طولانی است که کلیدواژه هدف در آن قرار دارد و به عنوان انکر تکست در نظر گرفته می ‌شود. مثلا متنی را در نظر بگیرید که واژه "انکر تکست" در آن وجود دارد؛ در این صورت می ‌توان "بهینه سازی انکر تکست برای بهبود سئو" را انکر تکست Long Tail مناسبی برای آن در نظر گرفت.

انکر تکست برند

متن لنگر در این حالت نام یا عنوان برند شرکت و کمپانی خاص خواهد بود.

بهینه سازی انکر تکست

نحوه بهینه سازی انکر تکست

بهینه سازی انکر تکست باید با استفاده از انواع انکر تکست‌ ها انجام شود. چنانچه تنها از یک انکر تکست خاص برای بک لینک ‌ها استفاده کنید، جلوه طبیعی به کارگیری انکر تکست‌ها از بین می ‌رود و این موضوع ممکن است گوگل را به شک بیندازد که بک لینک سازی توسط خود شما انجام شده است و در این صورت سایت شما ممکن است با اعمال جریمه‌ هایی از جانب گوگل مواجه شود.

رابطه مفهومی انکر تکست و محتوای صفحه

با توجه به اینکه خزنده‌ های گوگل با دقت بالا به بررسی محتوای صفحه می ‌پردازند، استفاده از انکر تکست‌ های کاربر پسند و جالب توجه، اما نامرتبط با محتوای صفحه که با هدف دعوت مخاطبان به اقدام و عمل و کلیک کردن بر روی لینکی خاص انجام می ‌شود، این خزنده‌ ها را از عدم وجود ارتباط اصولی میان انکر تکست و محتوا مطلع کرده و در نتیجه گوگل به اعمال جرائمی برای سایت شما اقدام می ‌نماید.
به طور کلی ارتباط انکر تکست و محتوای هدف در لینک سازی داخلی نیز دخالت دارد و به سئو خارجی محدود نمی‌شود. بیشتر بروزرسانی‌ های گوگل با هدف بهبود UX یا تجربه کاربری انجام می ‌شود و این موضوع به خوبی اهمیتی را که گوگل برای تجربه کاربری کاربران سایت قائل است روشن می‌ کند. به این ترتیب غیر مرتبط بودن انکر تکست و مفهوم اصلی صفحه در شکل گیری تجربه کاربری مطلوب و خوشایند اختلال ایجاد کرده و این موضوع سبب می ‌شود گوگل جریمه‌ هایی را برای چنین سایت‌هایی در نظر بگیرد.

بررسی انکر تکست‌ های موجود در سایت‌ های رقیب

به منظور بهینه سازی انکر تکست برای لینک سازی و بهبود شرایط سئو می‌ توانید انکر تکست‌ های سایت‌ هایی را که در صفحه نتایج گوگل از جایگاه بهتری برخوردار هستند ارزیابی نمایید. در این راستا قابلیت‌ های ابزارهایی مانند Back Link Checker که در سایت ahref وجود دارد، می ‌تواند کمک کننده باشد.

سخن پایانی

همان طور که خواندید، انکر تکست ها در سئو بسیار تاثیرگذار هستند و می توانند به بهبود رتبه وب سایت کمک شایانی نمایند. به این ترتیب به شما پیشنهاد می کنیم استراتژی های مناسبی را برای بهینه سازی انکر تکست ها پیاده سازی نمایید تا شاهد نتایج فوق العاده ای باشید.

 

مطالب مرتبط
لینک شکسته چیست

لینک شکسته چیست؟ تاثیر لینک شکسته بر سئو چگونه است؟ لینک‌ های شکسته لینک ‌هایی هستند که باز نمی‌ شوند یا به اصطلاح شکسته و خراب هستند. هنگام لینک…

0 نظر 1400-12-27
تکنیک های نوشتن محتوای رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی چه تاثیری بر مخاطب شما در دیجیتال مارکتینگ می‌گذارد؟ تولید محتوای رپورتاژ آگهی چگونه است؟ قطعا با آگهی‌ ها و تبلیغات مختلفی برخورد کرده‌…

0 نظر 1400-12-25
ترفندهای ساخت ایمیل فروش

نحوه نوشتن ایمیل فروش چگونه است؟ بازاریابی ایمیلی همچنان از جذابیت و کارایی بسیار بالایی برخوردار است و سطح اثرگذاری آن را می‌توان بسیار بیشتر از…

0 نظر 1400-12-24
حذف سایت از گوگل وب مستر

حذف سایت از گوگل وب مستر چگونه انجام می شود؟ تغییراتی که در سایت خود ایجاد می ‌کنید، می‌ تواند شامل تغییر در محتوای موجود در صفحات و شیوه آدرس دهی آن…

0 نظر 1400-12-23
dwell time چیست

به طور کلی مولفه‌ های زیادی وجود دارند که بر نتایج گوگل و سایر موتورهای جستجوگر در فضای وب اثرگذار هستند. اما برای آگاهی از نوع کارکرد فاکتورهای یاد…

0 نظر 1400-12-22
ارسال دیدگاه
logo-samandehi