تفاوت http با https + تاثیر https بر سئو

تفاوت http با https

هنگامی که بحث امنیت سایت به میان می آید، موارد مختلفی می بایست مورد بررسی قرار گیرند. همان طور که پیش تر گفتیم، یکی از راه های افزایش امنیت سایت، استفاده از پروتکل https برای وب سایت است. امنیت سایت https چگونه است و تفاوت http با https چیست؟ تاثیر https بر سئو چگونه است؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

تفاوت http با https چیست؟

در نوار آدرس یک مرورگر، آیا هنگام مرور یک وب سایت متوجه http: // یا https: // شده اید؟ به طور خلاصه، هر دو (https و https) پروتکل هایی هستند که با استفاده از آن ها اطلاعات یک وب سایت خاص بین وب سرور و مرورگر وب رد و بدل می شود. همواره لازم است تا از انتقال اطلاعات از طریق وب سایت خود محافظت کنید چرا که در غیر این صورت احتمال حملات سایبری به وب سایت شما بالا می رود. این اتفاق با قرارگیری در رتبه های بالا در صفحه SERP بیشتر خواهد شد.

فرق http با https

 

HTTP چیست؟

برای آنکه تفاوت http با https را به خوبی درک کنیم، در ابتدا لازم است که با هر یک از این پروتکل ها آشنا شویم. HTTP همان پروتکل انتقال HyperText است که سبب کار کردن اینترنت می شود. این پروتکل برای هر وب سایتی لازم است تا با ارسال یک دستور به سرور، صفحات را بخواند.
HTTP مجموعه ای از قوانین و استانداردها را ارائه می دهد که بر نحوه انتقال هرگونه اطلاعات در شبکه جهانی وب حاکم است. HTTP قوانین استانداردی را برای ارتباط مرورگرها و سرورها فراهم می کند.

HTTPS چیست؟

پروتکل HTTPS به همان روش پروتکل http کار می کند با این تفاوت که https پروتکل انتقال امن است. این پروتکل نسخه بسیار پیشرفته و ایمنی از HTTP است و از درگاه شماره 433 برای ارتباط داده استفاده می کند. در این پروتکل، تمامی داده های ارسال شده از طریق صفحه وب، دارای لایه امنیتی اضافه است و وب سایت را در برابر دزدی اطلاعات ایمن می سازد.
از طرف دیگر در پروتکل https داده های ارسال شده به سرور، رمزگذاری می شوند؛ این یعنی هک شدن، سرقت و مشاهده داده های خصوص غیر ممکن می شود. همچنین لازم به ذکر است که داده های این پروتکل، خراب نمی شوند و قابل تغییر نیستند.
هنگامی که آدرس وب سایت خود را در نوار جست و جو تایپ کنید، می توانید به راحتی وضعیت پروتکل را بررسی نمایید. اگر وب سایت شما دارای پروتکل https باشد، یک قفل سبز رنگ در کنار نام دامنه دیده می شود و این بدان معنی است که سایت شما امن است.
همچنین خالی از لطف نیست که بگوییم بر طبق آمار منتشر شده، بازدیدکنندگان بیشتر روی وب سایت هایی با قفل سبز کلیک می کنند. این بدان معنی است که بدون پروتکل امن، ممکن است بازدیدکننده های خود را از دست بدهید.

تاثیر https بر سئو

پروتکل http چه فرقی با https  دارد؟

تفاوت http با https در همین است. درواقع یکی از مهم ترین تفاوت http با https در نحوه جمع آوری دیتا، ذخیره و استفاده از داده های بازدیدکننده از طریق وب سایت است.

  • یوآرال با http در نوار آدرس مرورگر شما http: // و HTTPS با آدرس  https: // نشان داده می شود.
  • HTTP امن نیست در حالی که HTTPS امن است.
  • HTTP داده را از طریق پورت 80 ارسال می کند در حالی که HTTPS از پورت 443 استفاده می کند.
  • HTTP در لایه برنامه کار می کند، در حالی که HTTPS در لایه انتقال کار می کند.
  • برای HTTP دریافت گواهی SSL لازم نیست، اما با HTTPS لازم است که شما یک گواهینامه SSL داشته باشید که توسط CA امضا شود.
  • HTTP به اعتبارسنجی دامنه احتیاج ندارد ، در حالی که HTTPS حداقل به اعتبارسنجی دامنه، برخی گواهینامه ها و حتی نیاز به اعتبار سند قانونی دارد.
  • در HTTP رمزگذاری صورت نمی گیرد اما با HTTPS داده ها قبل از ارسال رمزگذاری می شوند.


امنیت سایت https و تاثیر https بر سئو

با توجه به آنچه که در بالا در خصوص معرفی پروتکل امن https گفتیم، اکنون نوبت به بررسی تاثیر https بر سئو می رسد. همان طور که پیش تر خواندیم، استراتژی گوگل برای رتبه بندی وب سایت ها، بر اساس رضایت کاربران است، یعنی هر فاکتوری که بتواند روی رضایت کاربران تاثیر داشته باشد، بر جایگاه یک وب سایت در صفحه نتایج اثرگذار خواهد بود. تاثیر https بر سئو نیز به همین صورت خواهد بود.

از آنجایی که با پروتکل https امنیت وب سایت و اطلاعات به خوبی تضمین می شود، در نتیجه کاربران از وب سایت هایی با این پروتکل امن، رضایت بیشتری خواهند داشت. فناوری SSL از اطلاعات کاربران محافظت می کند و باعث ایجاد اعتماد می شود. به همین دلیل تاثیر https بر سئو، تاثیری مستقیم و غیرقابل اغماض است.  

از طرف دیگر این پروتکل، تجربه کاربری بهتری را فراهم می سازد. سایت های ناامن، قابلیت اعتماد و اطمینان را از کاربران می گیرد و به همین صورت قابلیت های قرارگیری در رتبه های برتر گوگل را از دست می دهند.

پروتکل https بر احراز هویت متمرکز است. احراز هویت به معنای تأیید این است که شخص یا دستگاهی همان چیزی است که ادعا می کند. در HTTP، تأیید هویت وجود ندارد چرا که طراحان HTTP لزومی را برای این کار درنظر نداشتند و بر اولویت های دیگر تمرکز کردند. اما در اینترنت مدرن، احراز هویت ضروری است.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که سرعت لود سایت های https سریع تر است. اهمیت سرعت لود سایت نیز بسیار بالا است و می تواند تاثیر زیادی بر رتبه یک وب سایت داشته باشد.

کاربران می خواهند با کلیک بر روی یک وب سایت، به سرعت محتواهای آن را ببینند و اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنند. وب سایت هایی با پروتکل https، 824% سریع تر از وب سایت هایی با پروتکل http لود و بارگزاری می شوند؛ این یک مزیت سئو محسوب می گردد.

سخن پایانی

اکنون با تفاوت http با https و همچنین امنیت سایت https آشنا شده اید و می دانید که استفاده از این پروتکل بسیار مهم و ضروری است. پس اگر وب سایت شما فاقد این پروتکل ایمن است، باید همین الان نسبت به دریافت گواهینامه SSL اقدام نمایید.

 

مطالب مرتبط
لینک شکسته چیست

لینک شکسته چیست؟ تاثیر لینک شکسته بر سئو چگونه است؟ لینک‌ های شکسته لینک ‌هایی هستند که باز نمی‌ شوند یا به اصطلاح شکسته و خراب هستند. هنگام لینک…

0 نظر 1400-12-27
تکنیک های نوشتن محتوای رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی چه تاثیری بر مخاطب شما در دیجیتال مارکتینگ می‌گذارد؟ تولید محتوای رپورتاژ آگهی چگونه است؟ قطعا با آگهی‌ ها و تبلیغات مختلفی برخورد کرده‌…

0 نظر 1400-12-25
ترفندهای ساخت ایمیل فروش

نحوه نوشتن ایمیل فروش چگونه است؟ بازاریابی ایمیلی همچنان از جذابیت و کارایی بسیار بالایی برخوردار است و سطح اثرگذاری آن را می‌توان بسیار بیشتر از…

0 نظر 1400-12-24
حذف سایت از گوگل وب مستر

حذف سایت از گوگل وب مستر چگونه انجام می شود؟ تغییراتی که در سایت خود ایجاد می ‌کنید، می‌ تواند شامل تغییر در محتوای موجود در صفحات و شیوه آدرس دهی آن…

0 نظر 1400-12-23
dwell time چیست

به طور کلی مولفه‌ های زیادی وجود دارند که بر نتایج گوگل و سایر موتورهای جستجوگر در فضای وب اثرگذار هستند. اما برای آگاهی از نوع کارکرد فاکتورهای یاد…

0 نظر 1400-12-22
ارسال دیدگاه
logo-samandehi