با انواع اسکرول کردن صفحه و اهمیت آن آشنا شوید

انواع اسکرول کردن صفحه

طراحی اپلیکیشن‌ های مختلف تا حد زیادی به اسکرول کردن وابسته است. برای ساخت برنامه‌ های کاربردی حتما باید از روش اسکرول کردن بهره گرفت. اما چطور باید برای طراحی سایت ‌های بزرگ از اسکرول کردن استفاده نمود؟ در ادامه شما را با مفهوم اسکرول کردن سایت و انواع روش ‌های اسکرول صفحه آشنا می‌کنیم.

اسکرول کردن و مفهوم آن

تصور کنید که در حال مطالعه مطالب یک سایت هستید یا اپلیکیشنی را بررسی می‌ کنید؛ زمانی که در این دو فضا به سمت صفحات بعد یا بخش‌ های پایین صفحه می‌روید از دکمه جهت دار کیبورد و غلتک موس استفاده می‌کنید و یا انگشتتان را بر روی نمایشگر دستگاه می ‌کشید.
در این زمان شما در حال اسکرول کردن برنامه یا سایت مورد نظر هستید. اسکرول کردن سایت ضمن سرگرم کردن کاربران سبب تعامل بیشتر آن‌ها با فضای سایت شده و به عبارتی او را با مفاهیم، مضامین و محتوای سایت یا اپلیکیشن درگیر می ‌کند. به بیان دیگر طراحان سایت و تولید کنندگان محتوا، سایت را مانند دنیایی از اطلاعات مفید معماری می‌کنند و قصد آن‌ها وارد کردن مخاطب به این دنیا و معطوف نمودن تمام توجه او است. فرقی نمی ‌کند هدف از تاسیس وب سایت یا تولید برنامه چه بوده است؛ موضوعی که بیش از هر چیز در این زمینه حائزاهمیت است، افزایش جنبه‌ های بصری و محتوایی این دنیا و تعامل هر چه بیشتر با کاربران می‌باشد.

اسکرول کردن صفحه چیست

 

انواع اسکرول کردن صفحه

گرچه امروزه برای طراحی سایت از اسکرول عمودی بیشترین استفاده را می‌برند و طراحان به منظور راهنمایی کاربر به صفحات مختلف سایت و ترغیب وی به خواندن ادامه مطلب، محتوا را زیر هم قرار می‌دهد اما انواع دیگری از اسکرول کردن صفحه نیز وجود دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌نماییم.

Infinite Scrolling (اسکرول نامحدود)

طراحی سایت با فاکتور اسکرول نامحدود بیش‌تر برای مواردی به کار می‌رود که حجم اطلاعات موجود در سایت زیاد باشد و صفحات فراوانی در فضای آن ذخیره شده باشند یا داده‌های زیادی را در این فضا بایگانی کرده باشید.
از جمله این سایت‌ های بزرگ و پرحجم می ‌توان به وب سایت ‌های خبری و شبکه ‌ها و اپلیکیشن ‌های ارتباط جمعی اشاره نمود. مثلا سایت هایی مانند فیسبوک و توییتر با وجود حجم عظیمی از داده ‌هایی که دارند از روش اسکرول کردن نامحدود یا بی پایان برای نمایش محتوای خود به مخاطبانشان استفاده می‌ کنند.
اسکرول نامحدود این امکان را به وجود می‌آورد که بدون نیاز به کلیک کردن‌های پیاپی کاربران و سردرگمی آن‌ها برای مطالعه و بازدید از محتواهای دیگر، از مضامین موجود در سایت با سهولت و سرعت بیشتری استفاده نمایند.
در اسکرول نامحدود صفحه به شکل دائم محتواهای دیگر را بارگذاری می‌کند و دیگر به کلیک کردن برای مشاهده مطالب بیشتر نیاز نیست و بازدید از ادامه صفحه به راحتی انجام می‌ شود.
به این ترتیب قسمت‌ های پایینی صفحه بدون نیاز به کلیک کردن داده‌های قبل و صفحات ذخیره شده با فشردن دکمه جهت دار یا استفاده از غلتک موس به راحتی نمایش داده می ‌شوند.
از مهم‌ ترین معایب اسکرول نامحدود اما این است که کاربر بر محتوای قابل مشاهده تسلطی ندارد و نمی ‌تواند آن را به خوبی کنترل کند. به منظور مرتفع کردن این مشکل، دسته بندی مطالب و ایجاد ساختارهای مناسب باید به بهترین شکل انجام شود. بنابراین برای اینکه وقت کاربران در زمان طالعه کمتر گرفته شود، اسکرول نامحدود باید به شکل کاربردی در مکان مناسبی از سایت ایجاد شود.

Full Page Scrolling (اسکرول تمام صفحه)

از دیگر انواع اسکرول کردن صفحه، Full Page Scrolling (اسکرول تمام صفحه) است. این روش اسکرول کردن سایت از پرطرفدارترین روش‌های اسکرول به حساب می ‌آید.
در طراحی سایت‌هایی که به شیوه اسکرول تمام صفحه طراحی شده‌اند به منظور ایجاد تغییرات گرافیکی در تصاویر از CSS3 و JavaScript استفاده می ‌کنند تا سایتی واکنش گرا یا ریسپانسیو ایجاد شود که علاوه بر جلوه‌های بصری درخشان و مناسب، ویژگی‌ های کاربردی را برای درگیر کردن هر چه بیشتر مخاطب با فضای سایت و مضامین آن داشته باشد.
کنترل مسیری که کاربر برای مطالعه مفاهیم و بازدید از محتوای سایت طی می‌کند به شیوه اسکرول تمام صفحه آسان‌تر است. طراحی سایت به روش اسکرول تمام صفحه را می ‌توان به فرایند اسلاید شو برای مررو کردن تصاویر مشابه دانست.
با این ترفند آشنایی کاربران با سایت و مفاهیم آن بهتر و راحت‌تر صورت می‌گیرد و مخاطبان تعامل و ارتباط بهتری با مضامین در نظر گرفته شده برای سایت برقرار می ‌کنند. اسکرول تمام صفحه بهترین نوع طراحی برای سایت‌های فروشگاهی و معرفی محصولات و کالاهای گوناگون است. جلوه‌ های بصری و طراحی مناسب این روش به جذب هر چه بیشتر مخاطب به بررسی محصولات منجر شده و تمایل وی برای خرید کردن یا بهره‌مندی از خدمات را افزایش می ‌دهد.

انواع اسکرول

 

Parallax Scrolling (اسکرول پارالاکس)

از دیگر تکنیک ‌ها و انواع اسکرول کردن صفحه استفاده از اسکرول پارالاکس است. در اسکرول پارالاکس می ‌توان قسمتی از طراحی سایت را در نظر گرفت که در آن به هنگام اسکرول کردن توسط دکمه یا موس محتوایی که در پس زمینه وجود دارد (مانند تصاویر یا محتواهای دیگر) در مقایسه با محتوای جلویی یا پیش زمینه با سرعتی غیر یکسان حرکت می‌ کند.
در این نوع اسکرول نیز CSS3 و JavaScript به طراحی بهتر سایت کمک می‌کنند و این نوع طراحی به سبب در بر گرفتن ابعاد مختلف سایت طرفداران زیادی دارد. از بزرگ ‌ترین معایب مربوط به اسکرول کردن به شیوه پارالاکس این است که کارکرد آن در موتورهای جست ‌و جوی دستگاه ‌های تلفن همراه مناسب نیست. علاوه بر این اسکرول پارالاکس به تصاویری با پیکسل بالا و وضوح مناسب نیاز دارد و به همین جهت حجم فایل‌های موجود در وب به میزان زیادی اشغال خواهد شد.
به همین جهت لازم است این نوع از اسکرول کردن را تنها در بخش ‌های ویژه‌ ای از سایت مورد استفاده قرار داده و مدیریتی مناسب برای دسته بندی فایل‌ها در نظر گرفت. در وب سایت آوینا پرداز از نوع اسکرول پارالاکس به منظور اسکرول کردن صفحاتی چون بهینه سازی سایت؛ طراحی سایت و باشگاه مشتریان استفاده شده است.

سخن پایانی

همان طور که در بالا در خصوص انواع اسکرول کردن صفحه خواندید، دیدید که می توان در طراحی سایت از موارد مختلفی برای اسکرول استفاده کرد. با توجه به کارایی هر یک، لازم است که هر نوع اسکرول را در وب سایت های متناسب با آن به کار برد.

مطالب مرتبط
لینک شکسته چیست

لینک شکسته چیست؟ تاثیر لینک شکسته بر سئو چگونه است؟ لینک‌ های شکسته لینک ‌هایی هستند که باز نمی‌ شوند یا به اصطلاح شکسته و خراب هستند. هنگام لینک…

0 نظر 1400-12-27
تکنیک های نوشتن محتوای رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی چه تاثیری بر مخاطب شما در دیجیتال مارکتینگ می‌گذارد؟ تولید محتوای رپورتاژ آگهی چگونه است؟ قطعا با آگهی‌ ها و تبلیغات مختلفی برخورد کرده‌…

0 نظر 1400-12-25
ترفندهای ساخت ایمیل فروش

نحوه نوشتن ایمیل فروش چگونه است؟ بازاریابی ایمیلی همچنان از جذابیت و کارایی بسیار بالایی برخوردار است و سطح اثرگذاری آن را می‌توان بسیار بیشتر از…

0 نظر 1400-12-24
حذف سایت از گوگل وب مستر

حذف سایت از گوگل وب مستر چگونه انجام می شود؟ تغییراتی که در سایت خود ایجاد می ‌کنید، می‌ تواند شامل تغییر در محتوای موجود در صفحات و شیوه آدرس دهی آن…

0 نظر 1400-12-23
dwell time چیست

به طور کلی مولفه‌ های زیادی وجود دارند که بر نتایج گوگل و سایر موتورهای جستجوگر در فضای وب اثرگذار هستند. اما برای آگاهی از نوع کارکرد فاکتورهای یاد…

0 نظر 1400-12-22
ارسال دیدگاه
logo-samandehi