ویدئو وایرال ؛ چگونه ویدئو وایرال بسازیم؟

نحوه ساخت ویدئو وایرال

نحوه ساخت ویدئو وایرال چگونه است؟ احتمالا شما هم تا به امروز در شبکه های اجتماعی، ویدئوهای مختلفی را دیده اید که دست به دست چرخیده و اکنون به شما رسیده اند. این ها همان ویدئوهای وایرال شده اند. در این مطلب با ما همراه باشید تا با فرمول وایرال شدن برخی ویدئوها آشنا شوید.

ویدئو وایرال چیست؟

وایرال شدن به معنای نشر و انتقال داده‌ها و محتواهای مختلف است. به آن دسته از ویدئوهایی که منتشر شده و بازدید کننده‌ های بالایی دارند یا به عبارتی سرعت شهرت و معروفیت آن ‌ها بالاست ویدئو وایرال گفته می‌ شود. این ویدئوها در میان ناشران رسانه‌ای به ویدئوهای ویروسی معروفند و دلیل این نام گذاری شباهتی است که چنین ویدئوهایی به عملکرد ویروس‌ها داشته به سرعت در میان مردم پخش می‌ شوند. اما برای اینکه ویدئوی دلخواه خود را به یک ویدئو وایرال تبدیل کنید لازم است راهکارهای لازم برای تحقق این هدف را بشناسید.

ویدئو وایرال چیست؟

 

شاخصه ‌های ویدئو وایرال

میزان بازدید

مطابق جدیدترین آمار ویدئو وایرال ‌های حقیقی باید دست کم 5 میلیون بازدید را در بازه زمانی 3 روزه تا یک هفته ‌ای جذب کنند. زمانی که درباره ویدئو وایرال‌ ها صحبت به میان می ‌آید باید به محتوا و بستر انتشار آن نیز توجه شود. مثلا در پلتفرم  اینستاگرام که می ‌توان آن را از برجسته ‌ترین و گسترده ‌ترین برنامه‌ های انتشار محتوا دانست، بازدید یک میلیونی عدد چندان بزرگ و چشمگیری محسوب نمی‌ شود. اما در برخی از برنامه‌های دیگر می‌توان ویدئوهایی که 500 هزار یا یک میلیون بازدید کننده دارند را ویدئو وایرال در نظر گرفت.

ماندگاری

یکی از شاخصه‌ های مهمی که درباره ویدئو وایرال‌ ها وجود دارد قدمت و طول عمر آن‌ ها است. درواقع این ویدئوها باید به همان میزان که برای مخاطبان جذابیت دارند در ذهن آن ‌ها ماندگار نیز باشند و ویژگی ‌هایشان به نحوی باشد که حتی با گذشت مدت زمان طولانی باز هم برای بینندگان دیدنی و جالب باشند.

حواشی

در کنار فاکتورهای بازدید و ماندگاری، حواشی ایجاد شده توسط ویدئوها نیز قابل توجه است. ویدئوهایی می ‌توانند شرایط ویروسی شدن را پیدا کنند که بتوان علاوه بر بستر انتشارشان آن‌ها را در پلتفرم ‌های دیگر نیز مشاهده کرد. ویدئوهایی که مضامین و محتوای به کار رفته در آن در میان مردم پخش شده و حتی به قسمتی از تکیه‌کلام و گفتار روزمره آن ‌ها تبدیل شود.

دلیل وایرال شدن برخی از ویدئوها چیست؟

برانگیختن احساسات اجتماعی

افراد با دیدن ویدئوهای مختلف دستخوش احساسات مختلفی می ‌شوند، اما میزان اثرگذاری این احساسات برای مجاب کردن بیننده به انتشار ویدئو یا اظهار نظر درباره آن به نوع روانشناسی شما درباره مخاطبانتان وابسته است. آمار و تحقیقات نشان می‌ دهد ویدئوهایی که جنبه طنز و فکاهی دارند شانس بیشتری برای وایرال شدن دارند، اما این موضوع به معنای آن نیست که دیگر ویدئوها نمی‌ توانند به ویدئوهای ویروسی تبدیل شوند. گاها مضمون یک ویدئو سبب رنجش خاطر و ناراحتی بازدیدکنندگان می ‌شود، اما از ارزش آن برای انتشار و انتقال نمی ‌کاهد. با این حال در نظر داشته باشید غالبا ویدئوهایی شانس وایرال شدن را پیدا می‌ کنند که در القای احساسات مثبت به خاطبان موثر عمل کرده باشند.

ایجاد انگیزه اجتماعی

در کنار تاثیری که یک ویدئو بر روی احساسات جمعی دارد باید مخاطب را به انگیزه و عمل برای انتشار این محتوا وادار کند. در واقع تا وقتی که انگیزه مناسب را به بیننده ندهید، نمی ‌توانید انتظار داشته باشید که به انتشار ویدئو بپردازد. بنابراین ویدئوهای خود را با اهداف مختلف انسان‌ دوستانه، آموزشی، طنز یا خبررسانی به گونه‌ ای ایجاد کنید که مخاطب هدف، انگیزه کافی برای ارسال آن به دیگر افراد را داشته باشد.

تکنیک های ساخت ویدئو وایرال

 

تکنیک ‌های ساخت ویدئو وایرال

افزایش سطح کیفی کار

کیفیت ویدئو باید در سطحی باشد که بینندگان را جذب کرده و جنبه‌ ها و جلوه ‌های بصری کار را به بهترین شکل نمایش دهد. توجه به کیفیت محتوا نیز امری ضروری است تا مخاطبان از تماشای ویدئوی شما احساس رضایت کنند و منتشر کردن آن را ضروری بدانند.

به کارگیری خلاقیت و ابتکار

استفاده از عناصر و المان ‌های کلیشه ‌ای برای به تصویر کشیدن محتوایی خاص، مسلما جذابیت چندانی برای مخاطبان ندارد. شما برای وایرال شدن ویدئوی خود به ایده‌ هایی نیاز دارید که ذهن مخاطب را به چالش کشیده و او را شگفت ‌زده کند. مثلا همه ما با بسیاری از آلات موسیقی برای ساخت نت ‌ها و آواهای مختلف آشنا هستیم، اما اگر کسی با وسایل بازیافتی و پیش پا افتاده به ساخت ساز و نواختن موسیقی به شیو‌ه ‌ای صحیح و گوش ‌نواز بپردازد می ‌تواند بازخوردهای مثبت زیادی را دریافت کند و به این ترتیب ضریب انتشار این ویدئو با افزایش همراه می‌ شود.

عمل‌ گرایی به جای لفاظی

سعی کنید در ویدئوهای خود به جای استفاده از تاثیر کلام، از عمل‌ گرایی بهره بگیرید و رویدادها را به مخاطبان نشان دهید. صحبت ‌ها معمولا برای بازدیدکنندگان جذابیت چندانی ندارند و انگیزه کافی برای اشتراک و انتشار را به آن‌ ها نمی ‌دهند. اما اگر عملکرد جذابی را در ویدئوی خود نشان دهید، می ‌توانید با بازتاب‌های مثبت مواجه شده و ویدئو را به ویروسی شدن نزدیک کنید.

استفاده از درگاه ‌های مناسب

بعد از به کارگیری تمام ترفندهای گفته شده، برای تکمیل پروژه خود نیاز به کانالی مناسب دارید تا ماحصل زحمت و تلاش خود را در آن‌ج ا انتشار دهید. اپلیکیشن ‌ها و پلتفرم ‌های پرمخاطب مسلما می‌ توانند کمک‌ کننده باشند و به انتشار سریع‌ تر و آسان‌ تر محتوای شما کمک کنند.

برانگیختن احساسات

محتواها و یدئوهای ویروسی اغلب به یک دلیل ساده وایرال می شود احساسات کاربران را برانگیخته می کند. به همین دلیل است که محتوای ویروسی می تواند بار منفی داشته باشد.
تعدادی از ویدئوهای وایرال شده به جای تحصین با انتقادهای شدید رو به رو می شوند. به همین دلیل برانگیخته کردن احساسات کاربران به شکل مثبت و منفی در لبه تیغ قرار می گیرد.
اگر می خواهید محتوای شما مورد توجه قرار گیرد، احساس دلسوزی، طنز یا احساسات شادی در کاربران ایجاد کنید تا ارزش بالاتری داشته باشد.

سخن پایانی

بدون تردید نقش ویدئو در به موفقیت رسیدن کسب و کارها بسیار پر رنگ است. اگر بتوانید ویدئوهای وایرال شده مثبتی بسازید، می توانید زودتر به اهداف خود دست یابید و به نوعی تبلیغات و بازاریابی خوبی برای وب سایت خود انجام دهید.

مطالب مرتبط
لینک شکسته چیست

لینک شکسته چیست؟ تاثیر لینک شکسته بر سئو چگونه است؟ لینک‌ های شکسته لینک ‌هایی هستند که باز نمی‌ شوند یا به اصطلاح شکسته و خراب هستند. هنگام لینک…

0 نظر 1400-12-27
تکنیک های نوشتن محتوای رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی چه تاثیری بر مخاطب شما در دیجیتال مارکتینگ می‌گذارد؟ تولید محتوای رپورتاژ آگهی چگونه است؟ قطعا با آگهی‌ ها و تبلیغات مختلفی برخورد کرده‌…

0 نظر 1400-12-25
ترفندهای ساخت ایمیل فروش

نحوه نوشتن ایمیل فروش چگونه است؟ بازاریابی ایمیلی همچنان از جذابیت و کارایی بسیار بالایی برخوردار است و سطح اثرگذاری آن را می‌توان بسیار بیشتر از…

0 نظر 1400-12-24
حذف سایت از گوگل وب مستر

حذف سایت از گوگل وب مستر چگونه انجام می شود؟ تغییراتی که در سایت خود ایجاد می ‌کنید، می‌ تواند شامل تغییر در محتوای موجود در صفحات و شیوه آدرس دهی آن…

0 نظر 1400-12-23
dwell time چیست

به طور کلی مولفه‌ های زیادی وجود دارند که بر نتایج گوگل و سایر موتورهای جستجوگر در فضای وب اثرگذار هستند. اما برای آگاهی از نوع کارکرد فاکتورهای یاد…

0 نظر 1400-12-22
ارسال دیدگاه
logo-samandehi