روش های افزایش امنیت سایت ؛ چگونه امنیت سایت را بالا ببریم؟

راه های افزایش امنیت سایت

موضوع امنیت چیزی نیست که این روزها بتوان از آن چشم پوشید. وب سایت های بزرگ و کوچک در طول دوره فعالیت خود می توانند بارها و بارها مورد حمله هکرها قرار گیرند. به همین دلیل است که وب مستران همواره باید روش های افزایش امنیت سایت را به کار گیرند. در ادامه مطلب با این روش ها و همچنین متداول ترین انواع هک سایت آشنا خواهید شد.

چگونه امنیت سایت را بالا ببریم؟

چگونه امنیت سایت را بالا ببریم؟ شاید برایتان جالب باشد بدانید که هر 39 ثانیه، یک حمله هکری به وب سایت در ایالات متحده آمریکا رخ می دهد که این رقم می تواند به سایر نقاط جهان نیز نسبت داده شود. به همین دلیل نباید درب وب سایت را کاملا باز بگذارید. یعنی چه؟ یعنی امنیت سایت باید تضمین شود. درواقع باید حفاظتی برای جلوگیری از ورود هکرها، بروز اشکالات و هک صورت گیرد.

در غیر این صورت، داده های شما ممکن است در معرض خطر قرار گیرند، سایت شما از دسترس خارج شود یا حتی ممکن است که هرگز توانایی بازیابی وب سایت را نداشته باشید. یکی از روش های افزایش امنیت سایت آشنایی با انواع متداول هک است. در ادامه با انواع هک سایت آشنا می شوید.

انواع هک سایت

 

انواع هک سایت

قبل از آنکه به نحوه جلوگیری از هک شدن سایت بپردازیم، خوب است که با انواع هک سایت آشنا شوید. البته که هیچ ویژگی و شاخص یکسانی پس از هک شدن وب سایت ها وجود ندارد، اما برخی از روش های متداول و انواع هک سایت به طرق زیر هستند:

باج افزار

هکر تهدید خواهد کرد که داده های شما را منتشر کرده و یا از دسترسی به سایت جلوگیری می کند مگر اینکه مبلغی به عنوان باج به آن ها پرداخت شود.
   

هک Gibberish

در این نوع از هک، صفحات خودکاری با کلمات کلیدی ناخوشاید پر خواهد شد و وب سایت با آن کلمات کلیدی، در صفحه رتبه بندی گوگل ظاهر می شوند و کاربر با کلیک بر روی وب سایت، به سایتی ناخوشایند و احتمالا ممنوعه هدایت خواهند شد.

کلمات کلیدی مخفی

این شیوه هک چیزی شبیه به مورد بالا اما کمی پیچیده تر است. در نگاه اول، صفحات وب سایت درست شبیه سایت شما دیده می شوند، اما با محتوای تغییر یافته!

هک ژاپنی کلمات کلیدی

در این شیوه از هک، صفحاتی به صورت تصادفی به زبان ژاپنی تولید شده و از آن صفحات به فروشگاه های کالاهای تقلبی لینک داده می شود.

کد یا ویروس های مخرب

اگر کد مخربی یا ویروسی در سایت شما قرار گرفته باشد، ممکن است سایت شما را تحت تاثیر قرار داده و یا نتوانید به آن دسترسی پیدا کنید. ممکن است متوجه شوید که تمام سخت افزارهای شما نیز دچار مشکل شده اند.

حمله دیداس

یکی از متداول ترین حملات سایبری، حمله دیداس نام دارد که هدف آن حمله به سرور است که ممکن است هر کاربری را نیز هدف قرار دهد. در این نوع از حمله حجم زیادی از تقاضاهای کاذب به سرور فرستاده می شود و هدف آن نیز از کار انداختن سرور، سایت و از دسترس خارج کردن وب سایت است.

فیشینگ

در این نوع از هک، کلاهبرداران با امید به یافتن اطلاعات شخصی با مشتریان شما ارتباط برقرار می کنند. فیشینگ نام کاربری، رمز عبور، شماره کارت عابر، رمز دوم و ... را از طریق ابزارهای مختلف الکترونیکی مانند ایمیل، پیام ها و ... به سرقت می برند.

روش های افزایش امنیت سایت

دریافت گواهینامه SSL

یکی از ساده ترین کارهایی که می توانید برای محافظت از وب سایت خود، خود و کاربران انجام دهید نصب گواهی SSL است. این گواهینامه به صورت https در نوار آدرس وب سایت نمایان می شود.
SSL اطلاعاتی را که بین وب سایت و بازدید کنندگان شما منتقل می شوند رمزگذاری می کند. Google اکنون به بازدیدکنندگان هنگام ورود به سایتی بدون SSL هشدار می دهد و حتی در نتایج جستجوی خود بین این سایت ها تفاوت ویژه ای قائل خواهد شد.

دریافت گواهینامه SSL

 

به روزرسانی CMS و پلاگین ها

یکی دیگر از روش های افزایش امنیت سایت، به روزرسانی CMS و پلاگین ها است. CMS ها و پلاگین های به روز اغلب باگ های امنیتی را از بین برده و راه نفوذ هکرها را می بندند. توجه داشته باشید که امروز بسیاری از هک ها توسط ربات ها انجام می شوند و یک راه نفوذ کوچک می تواند عواقب ناخوشایندی داشته باشد.
توجه داشته باشید که همواره CMS ها و پلاگین های خود را به روز نگه دارید.

ایجاد محدودیت برای دسترسی کاربر در سایت

شما می توانید با ایجاد محدودیت برای دسترسی کاربر در سایت بخشی از امنیت سایت را تضمین کنید. یک کاربر قابلیت اجرا کردن، نوشتن و خواندن در وب سایت را دارد. پس بهتر است هنگام دسترسی دادن به کاربر، به این سه قابلیت توجه نمایید.

ایجاد رمزهای عبور غیرقابل نفوذ

یکی از روش های افزایش امنیت سایت، ایجاد رمزهای عبور غیرقابل نفوذ است. از آنجایی که رمزهای عبور تقریبا عضوی جدانشدنی از زندگی ما هستند، گاهی اهمیت آن ها را فراموش می کنیم. اما پر واضح است که غافل شدن از آن ها، می تواند به راحتی راه نفوذ را برای یک هکر باز کند.

رمزهای عبور نه تنها یک مرحله مهم و حیاتی برای افزاش امنیت سایت محسوب می شوند، بلکه ساده ترین راه هستند که می توانید از آن ها استفاده کنید. تنها با چند دقیقه وقت صرف کردن، می توانید یک رمز عبور قوی برای سایت ایجاد کنید.

ایجاد رمز عبور قوی برای افزایش امنیت سایت

 

تائید نظرات وب سایت به صورت دستی

نظرات بهترین راه برای اندازه گیری تعامل، ارائه اثبات اجتماعی به بازدیدکنندگان دیگر، برقراری ارتباط با افراد در فضای اینترنتی کسب و کار شما است. اما برای برای افزایش امنیت سایت، بهتر است تائید نظرات به صورت دستی باشد.
اما همیشه این نظرات از سوی کاربران نیستند. گاهی اوقات ربات ها می توانند کار دست وب مستران دهند و برای سایت مشکلاتی را به وجود آورند. به همین دلیل است که پیشنهاد می شود، تائید نظرات کاملا دستی باشد.

بکاپ گیری منظم

آنچه که در بالا گفتیم، بهترین روش های افزایش امنیت سایت است. اما در کنار این کار، باید همواره به طور منظم از سایت خود بکاپ گیری نمایید. ایجاد نسخه پشتیبان از وب سایت تضمین می کند که در بدترین حالت رخ داده، شما نسخه ای سالم ذخیره شده و آماده راه اندازی مجدد از سایت را دارید.

سخن پایانی

همان طور که خواندید، استفاده از روش های افزایش امنیت سایت به شما کمک می کند تا وب سایت خود را در مقابل هکرها امن کنید. بهتر است همین حالا شروع به ایمن سازی سایت خود نمایید تا با عواقب هزینه بر هک مواجه نشوید.

مطالب مرتبط
لینک شکسته چیست

لینک شکسته چیست؟ تاثیر لینک شکسته بر سئو چگونه است؟ لینک‌ های شکسته لینک ‌هایی هستند که باز نمی‌ شوند یا به اصطلاح شکسته و خراب هستند. هنگام لینک…

0 نظر 1400-12-27
تکنیک های نوشتن محتوای رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی چه تاثیری بر مخاطب شما در دیجیتال مارکتینگ می‌گذارد؟ تولید محتوای رپورتاژ آگهی چگونه است؟ قطعا با آگهی‌ ها و تبلیغات مختلفی برخورد کرده‌…

0 نظر 1400-12-25
ترفندهای ساخت ایمیل فروش

نحوه نوشتن ایمیل فروش چگونه است؟ بازاریابی ایمیلی همچنان از جذابیت و کارایی بسیار بالایی برخوردار است و سطح اثرگذاری آن را می‌توان بسیار بیشتر از…

0 نظر 1400-12-24
حذف سایت از گوگل وب مستر

حذف سایت از گوگل وب مستر چگونه انجام می شود؟ تغییراتی که در سایت خود ایجاد می ‌کنید، می‌ تواند شامل تغییر در محتوای موجود در صفحات و شیوه آدرس دهی آن…

0 نظر 1400-12-23
dwell time چیست

به طور کلی مولفه‌ های زیادی وجود دارند که بر نتایج گوگل و سایر موتورهای جستجوگر در فضای وب اثرگذار هستند. اما برای آگاهی از نوع کارکرد فاکتورهای یاد…

0 نظر 1400-12-22
ارسال دیدگاه
logo-samandehi