اهمیت سرعت لود صفحه سایت بر سئو + عوامل و فاکتورها

اهمیت سرعت لود صفحه سایت بر سئو

فاکتورهای مختلفی برای رتبه بندی وب سایت مورد توجه قرار می گیرد. اما شاید بتوانیم یکی از مهم ترین فاکتورها را سرعت لود صفحه سایت بنامیم. در این مطلب شما می توانید با اهمیت سرعت لود صفحه سایت بر سئو آشنا شوید.

اهمیت سرعت لود صفحه سایت بر سئو

چند سالی است که سرعت صفحه یک عامل مهم در رتبه بندی وب سایت محسوب می شود. علاوه بر این، هر ساله اهمیت آن در قرارگیری در جایگاه های SERP نیز افزایش میابد. درواقع سرعت لود صفحه را نمی توانیم دست کم بگیریم.
آنچه که به عنوان معیار مهم برای تعیین میزان سرعت مشاهده شدن محتوای درخواست شده توسط فرد در نظر گرفته می شود، به شاخص بزرگی از تجربه کلی کاربر سایت تبدیل شده است.
صفحاتی که سریع تر بارگذاری می شوند، سریع تر محتوا را به کاربر نشان می دهند، در نتیجه نیاز کاربر را سریع تر برطرف می سازند، در رتبه های برتری قرار می گیرند.

اهمیت سرعت لود سایت

 

سرعت لود صفحه سایت چیست؟

سرعت لود صفحه سایت به مدت زمان لازم برای نمایش تمام مطالب در یک صفحه خاص یا مدت زمان لازم برای دریافت اولین بایت وب سرور توسط مرورگر، گفته می شود.
یا به عبارت ساده تر،چه مدت طول می کشد تا مرورگر دسته اول اطلاعات را از سرور دریافت کند.

هر عنصر صفحه - کد HTML ، CSS، فایل های مختلف JavaScript، تصاویر، فیلم ها و سایر مالتی مدیا و موارد دیگر - بر سرعت صفحه تأثیر می گذارد. در واقع، از اندازه یک عنصر (بر حسب کیلوبایت) گرفته تا سرعت وب سروری که میزبان آن هستند، می توانند بر سرعت لود صفحه اثرگذار باشند.

خوب است بدانید که سرعت صفحه در دستگاه های دسک تاپ و موبایل جداگانه اندازه گیری می شود. به دلیل تفاوت فن آوری بین این دو، تجربه کاربری متفاوتی رقم می خورد، به همین دلیل است که سرعت لود صفحه در دسکتاپ و موبایل به طور جداگانه اندازه گیری خواهد شد.

سرعت صفحه و سرعت سایت

اگرچه ممکن است این دو عبارت شبیه به هم تلقی شوند، اما سرعت صفحه با سرعت سایت یکسان نیست. سرعت سایت میانگین چندین صفحه نمونه در یک وب سایت است. از طرف دیگر سرعت صفحه، مدت زمانی را که فرد منتظر نمایش صفحه می ماند، در نظر گرفته می شود.

چرا سرعت صفحه سایت مهم است

سرعت صفحه برای کاربران مهم است زیرا صفحات سریع تر کارایی بیشتری دارند و تجربه کاربری درون صفحه ای بسیار بهتری را ارائه می دهند.

اگر بارگیری یک صفحه بیش از 3 ثانیه طول بکشد، بیش از یک چهارم کاربران از آن صفحه خارج می شوند. کاربران موبایل نیز انتظار سرعت لود بالای صفحه را  دارند. در نظرسنجی ها نشان داده شده است که 73 درصد از کاربرانی که وارد سایتی با سرعت کندی می شوند، از آن خارج خواهند شد. این نشان می دهد که سرعت صفحه، بر نرخ تبدیل نیز تأثیر می گذارد.

سرعت لود صفحه سایت نه تنها از نظر کاربر، بلکه برای گوگل و از نظر سئو نیز اهمیت بسیاری دارد.در سال 2010، گوگل اعلام کرد که سرعت صفحه به عنوان یکی از عوامل مهم رتبه بندی برای جستجو در نظر گرفته می شود.

در سال 2017، گوگل اعلام کرد اهمیت سرعت لود صفحه بیشتر شده و اولویت قرارگیری در رتبه های برتر، با وب سایت هایی است که سرعت لود آن ها در گوشی موبایل بیشتر است.
هدف گوگل این است تا تجربه کاربری بهتری را فراهم سازد و به آن دسته از وب سایت هایی که به این نکات توجه دارند، رتبه برتری دهد. به طور خلاصه باید بگوییم موتور جست و جوگر گوگل، تمامی فاکتورهایی که می تواند تجربه کاربر از بازدید از صفحه را تحت تاثیر قرار دهد، بررسی خواهد کرد و براساس آن به وب سایت رتبه خواهد داد.

اهمیت سرعت لود صفحه سایت بر سئو

 

تجزیه و تحلیل سرعت صفحه سایت

اگر سرعت صفحه را آنالیز نکنید، ممکن است از نحوه تعامل کاربران با وب سایت خود اطلاع نداشته باشید. یکی از مهم ترین ابزارهایی که می توانید از آن برای تجزیه و تحلیل سرعت صفحه استفاده کنید،  GoogleS PageSpeed Insights است. علاوه بر آنچه که گفته شد، این ابزار به شما اطلاعات دقیقی ارائه می دهد که به کمک آن می توانید مشکلات وب سایت خود را برطرف سازید.

عواملی که باعث کند شدن صفحات در سایت می شوند

با این آمارهای متقاعد کننده، مطمئنا می خواهید بدانید که چه عواملی بر سرعت لود سایت تاثیر می گذارند.

اول، یک صفحه سنگین، به ویژه در سایت هایی که DPI بالا دارند، می توانند به کندی لود شوند. بهینه سازی تصاویر می تواند وب سایت شما را سبک تر کند.
اگر صفحه وب شما دارای پرونده های بزرگ زیادی باشد که باید بارگیری شوند، مشکل دیگری رخ می دهد. ارائه اسکریپت های JavaScript بیش از حد باعث کاهش سرعت یک صفحه می شود. برای رفع این مشکل باید از ابزارهای فشرده سازی کدهای جاوا اسکرپیت استفاده نمایید تا سرعت لود سایت افزایش یابد.

کدهای اضافی در JS، HTML و CSS نیز می تواند از عوامل کند شردن سرعت لود صفحه باشد. به همین دلیل باید این کدهای اضافه حذف شوند.

معیارهای سرعت صفحه

معیارهای سرعت صفحه مختلف هستند و آگاهی از آن ها می تواند به شما برای افزایش سرعت سایت بسیار کمک کننده باشد.

همان طور که گفتیم، سرعت صفحه زمان بارگذاری است که مشخص می کند نمایش کل در پنجره مرورگر چه مدت طول می کشد. لازم به ذکر است که همه پرونده ها و اسکریپت ها باید بارگیری شوند و تمام درخواست های HTTP باید برآورده شوند.

  • اندازه صفحه: اندازه کلیه منابع یک صفحه را مشخص می کند. این منابع شامل کلیه عناصر کد، اسکریپت ها، تصاویر و سایر پرونده ها می باشد.
  •   Time to First Byte (TTFB):  زمان درخواست صفحه  مرورگر و اولین بایت اطلاعات توسط سرور یا مدت زمان خواندن اولین بایت یک وب سایت
  • Round Trip Time (RTT): مدت زمان لازم برای درخواست کامل اطلاعات، از لحظه درخواست مرورگر، تا زمان رسیدن به سرور و مدت زمان بازگشت پاسخ به مرورگر.

سخن پایانی

همان طور که خواندید، اهمیت سرعت لود صفحه سایت بر سئو چیزی نیست که بتوانید از آن چشم بپوشید. برای آنکه بتوانید وب سایتی با ساختار مناسب در اختیار داشته باشید، بهتر است طراحی سایت خود را به تیمی قدرتمند بسپارید.

 

مطالب مرتبط
لینک شکسته چیست

لینک شکسته چیست؟ تاثیر لینک شکسته بر سئو چگونه است؟ لینک‌ های شکسته لینک ‌هایی هستند که باز نمی‌ شوند یا به اصطلاح شکسته و خراب هستند. هنگام لینک…

0 نظر 1400-12-27
تکنیک های نوشتن محتوای رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی چه تاثیری بر مخاطب شما در دیجیتال مارکتینگ می‌گذارد؟ تولید محتوای رپورتاژ آگهی چگونه است؟ قطعا با آگهی‌ ها و تبلیغات مختلفی برخورد کرده‌…

0 نظر 1400-12-25
ترفندهای ساخت ایمیل فروش

نحوه نوشتن ایمیل فروش چگونه است؟ بازاریابی ایمیلی همچنان از جذابیت و کارایی بسیار بالایی برخوردار است و سطح اثرگذاری آن را می‌توان بسیار بیشتر از…

0 نظر 1400-12-24
حذف سایت از گوگل وب مستر

حذف سایت از گوگل وب مستر چگونه انجام می شود؟ تغییراتی که در سایت خود ایجاد می ‌کنید، می‌ تواند شامل تغییر در محتوای موجود در صفحات و شیوه آدرس دهی آن…

0 نظر 1400-12-23
dwell time چیست

به طور کلی مولفه‌ های زیادی وجود دارند که بر نتایج گوگل و سایر موتورهای جستجوگر در فضای وب اثرگذار هستند. اما برای آگاهی از نوع کارکرد فاکتورهای یاد…

0 نظر 1400-12-22
ارسال دیدگاه
logo-samandehi