با ابزارهای تست ریسپانسیو بودن سایت آشنا شوید

ابزارهای تست ریسپانسیو بودن سایت

ابزارهای تست ریسپانسیو بودن سایت کدامند؟ ریسپانسیو بودن یا واکنش‌گرایی سایت از مهم‌ترین و اصلی‌ترین شاخصه‌هایی است که در طراحی وب سایت‌های مختلف به آن می‌پردازند. سازگاری فضای سایت با نمایشگرهای مختلف باعث بهبود تجربه کاربران شده و سطح کیفی استفاده از سایت را ارتقا می‌دهد.

به بیان دیگر سایت‌هایی که می‌توانند با نمایشگرهای دستگاه‌های گوناگون مانند موبایل، تبلت و صفحه نمایش تلوزیون‌های خانگی هماهنگ و سازگار باشند، سایت‌های واکنش‌گرا یا ریسپانسیو هستند. همانطور که می‌دانید تعداد کاربرانی که از تلفن‌های همراه و تبلت برای اتصال به شبکه اینترنت استفاده می‌کنند در قیاس یا مشترکانی که به وسیله دسکتاپ به فضای وب اتصال می‌یابند در حال افزایش است و بستر استفاده از موبایل با توجه به سهولت در استفاده و متصل شدن به خطوط اینترنت به طور روزانه وسعت می‌یابد.

بنابراین باید در طراحی سایت به سازگاری فضای وب سایت خود با نمایشگرهای کوچک موبایل و تبلت نیز توجه کنید تا زمینه برای جذب کاربران بیشتر فراهم شود. طراحی و راه‌اندازی چنین سایت‌هایی با وجود صرف انرژی و هزینه، بسیار کاربردی هستند و می‌توانند در جلب رضایت‌مندی کاربران موثر عمل کنند.

اما با توجه به افزایش اهمیت ریسپانسیو بودن سایت‌ها و جایگاهی که در میان فضای وب دارند، ارزیابی و بررسی آن‌ها به واسطه قابلیت‌های نرم‌افزاری مختلفی انجام می‌شود. این ابزارها برای تست ریسپانسیو بودن سایت مورد استفاده قرار می‌گیرند و از آنجایی که به صورت آنلاین عمل می‌کنند، حتی بدون دسترسی به صفحه نمایشگر دستگاه‌های مختلفی چون تبلت، موبایل و دیگر بردهای دیجیتال می‌توان به صورت کاملا رایگان شیوه نمایش و نوع واکنش‌گرایی سایت را بر روی ابعاد مختلف صفحه نمایشگر دستگاه‌ها تست نمود.
در ادامه شما را با 6 ابزار رایگان برای تست ریسپانسیو بودن سایت آشنا می‌کنیم:

ابزارهای تست ریسپانسیو بودن سایت

 

بهترین ابزارهای تست ریسپانسیو بودن سایت

Responsive Design Checker

این ابزار از پرسرعت‌ترین ابزارهای تست ریسپانسیو بودن سایت به شمار می‌آید که می‌توانید به صورت رایگان از قابلیت‌های آن برای بررسی سایت خود استفاده نمایید. از ویژگی‌های این ابزار می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • امکان پشتیبانی از مانیتورهای عریض مانند صفحه نمایش 24 اینچی کامپیوترها را فراهم می‌کند.
 • با وارد کردن URL وب سایت خود می‌توانید به صورت همه جانبه فضای سایت را مورد تست و ارزیابی قرار دهید.
 • اندازه‌ها و ابعاد مختلف صفحه نمایش‌های دلخواه شما به خوبی در این برنامه ثبت شده و نتایج تست اعلام می‌شود.
 • نواری که در حاشیه وب سایت وجود دارد امکان بررسی صفحه نمایش انواع گوشی‌ها و تبلت‌ها را فراهم می‌کند.
 • با استفاده از این برنامه می‌توانید ارتفاع و عرض صفحه نمایش را مطابق میل خود تغییر دهید.
 • تغییرات اندازه در این سایت بر حسب ضریب صورت می‌گیرد نه بر اساس پیکسل‌های عرضی.

XRESPOND

آزمایشگاه مجازی سایت یا XRESPOND از دیگر ابزارهای رایگان و کاربردی برای تست واکنش‌گرایی سایت است. با به کارگیری قابلیت‌های این ابزار امکان تست تمامی وب سایت‌ها برای شما مهیا می‌شود. شاخصه‌های کلیدی این ابزار به شرح زیر هستند:

 • در این وب سایت منویی کامل برای انتخاب طیف زیادی از موبایل‌ها و تبلت‌ها وجود دارد که به وسیله آن‌ها می‌توانید صفحه نمایشگر این دستگاه‌ها را مورد بررسی قرار داده و ریسپانسیو بودن آن‌ها را چک کنید. علاوه بر این به واسطه منوی این برنامه می‌توانید اندازه‌‌های مختلف را برای تست وارد نمایید.
 • فضای این ابزار به صورت افقی طراحی شده است که کار را برای بررسی‌های شما آسان‌تر می کند.
 • برای بررسی دستگاه‌های مختلف علاوه بر نام و مدل دستگاه، نمونه نمایش آن نیز در برد نمایشگر قابل رویت است.

Google Mobile Test

یکی از بهترین ابزارهای تست ریسپانسیو بودن سایت  در اختیار طراحان وب سایت قرار داده است، "تست موبایل گوگل است". این ابزار نیز به طور رایگان شما را به مقصدتان یعنی بررسی ریسپانسیو بودن سایت و شرایط آن می‌رساند. از جمله اصلی‌ترین ویژگی‌های این برنامه می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • این ابزار قابلیت‌های بی‌نظیری برای بررسی تاچ کردن بخش‌های مختلف وب سایت از طریق نمایشگر موبایل دارد.
 • با اجرای تست در این ابزار ممکن است سایت شما از نظر موبایل دوست بودن یا ویژگی Mobile Friendly مورد تایید واقع شود یا عملکرد آن در این زمینه قابل قبول نباشد. در صورت مردود شدن در این تست راهکارهایی به منظور بهینه سازی فضای سایت از جانب گوگل به شما توصیه خواهد شد.
 • باید توجه داشته باشید که قابلیت‌های این ابزار در قیاس با سایر برنامه‌ها کمتر است. مثلا در هنگام اجرا و استفاده از این ابزار پیش نمایش وب سایت در دستگاه ارائه نمی‌شود اما از آنجایی که از جانب مرورگر گوگل یعنی بزرگ‌ترین شبکه اطلاع‌رسانی پشتیبانی می‌شود، می‌توانید اطلاعات جامعی را برای تست فضای سایت خود دریافت نمایید.
ابزارهای تست ریسپانسیو بودن سایت

Responsinator

دیگر ابزاری که می‌توان از امکانات آن به شکل رایگان برای تست واکنش‌گرایی سایت در برابر تغییر ابعاد نمایشگرها بهره گرفت "ریسپانسیناتور" است. از مهم‌‌ترین ویژگی‌های این ابزار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در این ابزار امکان تغییر URL وب سایت از http به https وجود دارد و به این وسیله صرف نظر از ارورهای SSL می‌توانید نسخه HTTPS وب سایت خود را در دستگاه‌های گوناگون رویت نمایید.
 • در این ابزار اسکرول صفحه به جای حالت افقی، فرمی عمودی داشته و زیر هم دیده می‌شود.
 • در این ابزار تست، کاربردی‌ترین گوشی‌های اندروید و مشهورترین مدل‌های دستگاه‌های آیفون مورد بررسی قرار می‌گیرند و سایت شما در صفحه نمایش این دستگاه‌ها هم در حالت افقی و هم در حالت عمودی نمایش داده می‌شود.

Designmodo Responsive Test

این ابزار نیز از دیگر نمونه ابزاهای طلایی و مناسب برای تست واکنش‌گرایی سایت‌ها محسوب می‌شود و می‌توانید از آن به صورت کاملا رایگان برای تست ریسپانسیو بودن وب سایت خود استفاده نمایید. ویژگی‌های این ابزار در زیر آمده است:

 • این ابزار می‌تواند به شیوه کاملا تخصصی و مناسب صفحات نمایش را نسبت به نقاط پیکسلی شبکه‌بندی کند. به این ترتیب برای بررسی ریسپانسیو بودن سایت در عرض‌های مختلف با توجه به این پیکسل‌ها می‌توانید عرض را با کشیدن حاشیه‌های سایت به سمت راست معین نمایید.
 • با استفاده از این ابزار می‌توانید سایت خود را در جست‌وجوگر مورد نظر در ابعاد گوناگون مشاهده نمایید.
 • این ابزار همچنین به ارائه صفحه نمایش‌‌های مربوط به موبایل، تبلت و رایانه‌های دیگر پرداخته و امکان وارد کردن طول و عرض مورد نظر را فراهم می‌نماید.

MATT Kersleys Responsive Tool

از کاربردی‌تری ابزارهای تست واکنش‌گرایی وب سایت محسوب می‌شود که با کارایی به مراتب آسان‌تر از سایر ابزارها، به تسریع روند ارزیابی فضای سایت و ریسپانسیو بودن آن کمک می‌کند. این ابزار رایگان بهترین قابلیت‌ها را برای تست و بررسی فضای سایت ارائه خواهد داد و ویژگی‌‌های زیر از جمله اصلی‌ترین ویژگی‌های آن است:

 • این ابزار امکان انتخاب عرض 240 پیکسلی به منظور نمایش بهتر را به شکل پیش‌ فرض در اختیار کاربران قرار می‌دهد.
 • با استفاده از این ابزار می‌توانید 5 سایز ثابت نمایشگر یعنی ابعاد 1024، 768، 480، 320 و 240 پیکسل را در اختیار داشته باشید.
 • دقت کنید که چنین ابزاری برای تست واکنش‌گرایی تک صفحه‌ای طراحی شده است؛ لذا با این ابزار تست نمی‌توانید بر روی لینک‌ها کلیک کرده و سایر صفحات وب سایت را در دستگاه‌های دیگر مشاهده نمایید.

 

مطالب مرتبط
کدنویسی ابری

کدنویسی ابری چیست؟ امکان استفاده از فضای اینترنت در هر جایگاه و هر نقطه وجود دارد. قابلیت انعطاف پذیری ویژه‌ای که از جانب اینترنت برای ما مهیا شده،…

0 نظر 1400-10-30
ایمیل مارکتینگ برای استارت آپ ها

همان طور که پیش تر گفتیم، ایمیل مارکتینگ یکی از راه ها و روش های مهم در بازاریابی آنلاین است که می توان از ان بهره برد. اما استفاده از این روش می…

0 نظر 1400-10-30
مشکلات بازاریابی ایمیلی

همان طور که پیش تر گفتیم، بازاریابی ایمیلی یکی از بهترین روش های بازاریابی آنلاین است که می توان از آن استفاده نمود. اما این روش می تواند با مشکلاتی…

0 نظر 1400-10-30
داستان گویی در بازاریابی ایمیلی

داستان گویی می تواند یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در بازاریابی آنلاین محسوب شود. اما اینکه چگونه می توان از این مزیت بهره برد، لازم است که با نحوه…

0 نظر 1400-10-30
تکنیک های ایمیل مارکتینگ 2022

ایمیل مارکتینگ همواره یکی از روش های بازاریابی ایمیلی بوده است. برای آنکه بتوانید در سال جدید میلادی، از این روش بهترین بهره را ببرید، از این تکنیک…

0 نظر 1400-10-29
ارسال دیدگاه
logo-samandehi