CORE WEB VITALS و ابزارهایی برای تست و اندازه‌ گیری Web Vitals

core web vital چیست

CORE WEB VITALS یا هسته های حیاتی گوگل از معیارهای مهم وب سایت هستند که به طور مستقیم بر تجربه کاربری یا UX تاثیر بگذارد. به کمک این فاکتورها است که گوگل متوجه می شود که کاربران در آن سایت، چه تجربه ای خواهند داشت. در ادامه این مطلب با CORE WEB VITALS و ابزارهایی برای تست و اندازه‌ گیری Web Vitals بیشتر آشنا خواهید شد.

CORE WEB VITALS چیست؟

گوگل به منظور کمک به مدیران سایت برای ارزیابی عملکرد سایت و بهبود فضای آن به ارائه 6 ابزار برای اندازه‌ گیری Core Web Vitals پرداخته است. اندازه‌ گیری این مولفه‌ ها می‌ تواند به بررسی مناسب وضعیت وب سایت کمک کند. فاکتورهای Web Vitals در رتبه بندی سایت‌ ها تاثیر مستقیم دارد و به همین دلیل گوگل در صدد است به گسترش هرچه بیشتر ابزارهای اندازه‌ گیری چنین فاکتورهایی بپردازد. با این حال تنها 6 ابزار مذکور در حال حاضر مورد تایید و توجه گوگل قرار دارند. الگوریتم Core Web Vitals به تازگی از جانب گوگل معرفی شد و به عنوان بخشی جدید در کنسول جست ‌و جوی گوگل جای گرفت. در ادامه این مقاله ابزارهای اندازه ‌گیری Web Vitals را به شما معرفی می ‌کنیم.

web vital چیست

 

ابزارهای اندازه‌ گیری Web Vitals

Core Web Vitals را می‌ توان از حائز اهمیت ‌ترین الگوهای گوگل برای رتبه بندی سایت‌ ها دانست و به همین جهت گوگل به معرفی ابزارهایی برای دستیابی به وضعیت سایت ‌ها پرداخته است. این ابزارها در ادامه مقاله آورده شده‌ اند:

کنسول جست ‌و جوی گوگل

در منوی سمت چپ کنسول جست ‌و جوی گوگل برای Web Vitals گزارشی جدید افزوده شده است. با کلیک کردن بر روی این بخش صفحه‌ ای پیش روی شما باز خواهد شد که هم نسخه موبایل و هم نسخه دسکتاپ در آن مورد بررسی قرار گرفته است.
به این ترتیب صفحاتی را با رنگ سبز و خطاهایی به رنگ نارنجی و قرمز مشاهده می‌ کنید. رنگ سبز صفحات از وجود شرایط مساعد در صفحه خبر می د‌‌هد، اما وجود رنگ‌ های نارنجی و قرمز حاکی از آن است که باید در اسرع وقت به برطرف کردن این خطاها بپردازید.
هر سه فاکتور fid، Icp و cls دارای گزارش تحلیلی هستند. ارائه گزارشات مختص صفحاتی است که هم محتوای قابل دسترسی بیشتری دارند و هم میزان بازدید و مشاهده آن ‌ها بالاتر است. چراکه گزارش مذکور بر مبنای نوع عملکرد سایت جهت آپلود داده‌ های صفحات مختلف و زمان آن، برای آن دسته از کاربرانی که صفحات سایت را دیده ‌اند، معین خواهد شد.

افزونه Lighthouse

این افزونه به مرورگر کروم شما اتصال می ‌یابد. چنانچه مرورگر Chrome بر روی دستگاه شما نصب شده است، می ‌توانید آن را باز کرده و به بخش web store مراجعه نمایید و افزونه لایت هوس را از این فروشگاه به شکل رایگان دانلود و بر مرورگر کروم خود بیفزایید. نسخه بروزرسانی شده Lighthouse به ارائه تحلیل فاکتورهای Web Vitals می ‌پردازد و به این ترتیب می ‌توانید عملیات بررسی سئو را با سهولت و سرعت بیشتری انجام دهید.

گزارش UX Chrome

همانطور که می ‌دانید یکی از مهم ‌ترین مولفه‌ های رتبه بندی سایت، تجربه کاربری مشترکان از سایت شما است. گزارش UX Chrome که آن را با عنوان CrUX نیز می‌ شناسند، به منظور جمع‌آوری اطلاعاتی درباره تجربه کاربری میلیون ‌ها سایت در فضای وب مورد استفاده قرار می ‌گیرد.
نسخه‌ های میدانی کل Core Web Vitals توسط گزارش UX Chrome مورد ارزیابی قرار می ‌گیرد و می‌ توان اظهار داشت که این گزارشات به جای اطلاعات آزمایشگاهی، داده‌ های دنیای واقعی را اندازه‌ گیری می ‌نمایند. با توجه به بروزرسانی ‌هایی که گوگل جدیدا بر روی صفحه نتایج این گزارش اعمال کرده است، ارائه نتایج تحلیل‌ ها و اندازه‌ گیری ‌ها توسط این گزارش با وضوح، کیفیت و طراحی بهتری صورت می ‌گیرد.

ابزارهای اندازه گیری web vitals

 

Chrome DevTools

به منظور بهینه سازی فاکتور CLS، بهبود شرایط ظاهری سایت و مرتفع کردن نواقصی که در شکل بصری فضای سایت وجود دارد، گوگل آپدیت قابلیت Chrome DevTools را اجرایی کرده است تا کار طراحان سایت برای افزایش سطح کیفی جنبه ‌های ظاهری و طراحی سایت تسهیل شود.
علاوه بر این ابزار Chrome DevTools در ارزیابی TBT که فاکتوری موثر با اثرگذاری مستقیم بر روی FID است کاربرد دارد. در هنگام ارزیابی نوع کارکرد صفحه سایت، TBT را در بخش پایینی صفحه گزارش عملکرد Chrome DevTools مشاهده می ‌کنید.
اگر روند بهینه سازی فضای سایت با بهبود فاکتور TBT همراه باشد، FID که از اصلی ‌ترین فاکتورهای Web Vitals است نیز بهینه سازی خواهد شد. اگر قصد دارید از این ابزار برای بهبود شرایط سایت خود بهره بگیرید، لازم است به بخش more tools مراجعه نموده و گزینه developer tools را انتخاب کنید.

PageSpeed Insights

از دیگر ابزارها که برای ارزیابی Web Vitals مورد استفاده قرار می ‌گیرد و در منوی سرچ کنسول گوگل نیز مشاهده می ‌شود، PageSpeed Insights است که به دلیل تحریم برای ip و کاربران ایرانی مسدود است و جهت استفاده از آن باید به وسیله VPN اقدام کنید. به این ترتیب برای بررسی و ارزیابی URL یا نشانی دامنه ‌ای که مد نظر دارید، PageSpeed Insights به کمک شما آمده و با تحلیل فاکتورهای Web Vitals بررسی شرایط سایت را آسان ‌تر می ‌کند.  


افزونه‌ Core Web Vitals

این افزونه نیز از دیگر ابزارهای قابل دسترسی برای ارزیابی فاکتورهای Web Vitals است و می ‌توان پس از دانلود و نصب آن از طریق web store به نصب و اضافه کردن آن به کروم بپردازید. این افزونه بهترین شرایط را برای بررسی فاکتورهای fid، Icp و cls فراهم می‌ کند و به این وسیله می‌ توانید بررسی سایت را به بهترین روش انجام داده و از تاثیرات آن برای افزایش و بهبود رتبه سایت خود بهره بگیرید.

سخن پایانی

همان طور که خواندید، CORE WEB VITALS برای یک وب سایت بسیار مهم است و برای آنکه بتوانید از نظر گوگل وب سایت قابل قبولی داشته باشید، باید به این معیارها توجه ویژه کنید. درست است که برخی از سایت ها با داشتن امتیازهای بد در معیارهای CORE WEB VITALS می توانند جایگاه خوبی داشته باشند، اما توجه داشته باشید که سئو نسبی است که هر فاکتور مهمی را باید مورد توجه قرار دهید.

 

مطالب مرتبط
لینک شکسته چیست

لینک شکسته چیست؟ تاثیر لینک شکسته بر سئو چگونه است؟ لینک‌ های شکسته لینک ‌هایی هستند که باز نمی‌ شوند یا به اصطلاح شکسته و خراب هستند. هنگام لینک…

0 نظر 1400-12-27
تکنیک های نوشتن محتوای رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی چه تاثیری بر مخاطب شما در دیجیتال مارکتینگ می‌گذارد؟ تولید محتوای رپورتاژ آگهی چگونه است؟ قطعا با آگهی‌ ها و تبلیغات مختلفی برخورد کرده‌…

0 نظر 1400-12-25
ترفندهای ساخت ایمیل فروش

نحوه نوشتن ایمیل فروش چگونه است؟ بازاریابی ایمیلی همچنان از جذابیت و کارایی بسیار بالایی برخوردار است و سطح اثرگذاری آن را می‌توان بسیار بیشتر از…

0 نظر 1400-12-24
حذف سایت از گوگل وب مستر

حذف سایت از گوگل وب مستر چگونه انجام می شود؟ تغییراتی که در سایت خود ایجاد می ‌کنید، می‌ تواند شامل تغییر در محتوای موجود در صفحات و شیوه آدرس دهی آن…

0 نظر 1400-12-23
dwell time چیست

به طور کلی مولفه‌ های زیادی وجود دارند که بر نتایج گوگل و سایر موتورهای جستجوگر در فضای وب اثرگذار هستند. اما برای آگاهی از نوع کارکرد فاکتورهای یاد…

0 نظر 1400-12-22
ارسال دیدگاه
logo-samandehi