disavow چیست و چه کاربردهایی دارد + آموزش

disavow چیست

سایت ‌هایی که در فضای وب وجود دارند در هر لحظه با آسیب‌های مختلف از جانب انواع مخرب‌های اینترنتی مواجه هستند. از بدترین و نگران‌کننده‌ترین حوادثی که ممکن است سایت شما را دچار اختلال کند دریافت اسپم و بک‌لینک‌های مضر است. برنامه‌نویسان و متخصصان سایت به منظور جلوگیری از تاثیرات مخرب چنین بک‌لینک‌هایی موفق به طراحی و ارائه ابزار Disavo گوگل شده‌اند که با استفاده از مکانیسم آن می‌توان اسپم‌ها و بک‌لینک‌های مضر را حذف نمود. در ادامه این مقاله شما را بیشتر با سازوکار ابزار Disavow آشنا می‌کنیم و موارد استفاده و شیوه به کارگیری آن را توضیح می دهیم.

آشنایی با Disavow
 

Disavow را می‌توان مجموعه اقداماتی دانست که به منظور ممانعت از ایجاد تاثیرات منفی و مضر از جانب اسپم‌ها و بک‌لینک‌های مخرب برای محافظت از داده‌های سایت و جلوگیری از ایجاد جریمه از سوی گوگل انجام می‌پذیرد. Disavow فایلی است که در فضای گوگل درج شده و در داخل آن دستورالعملی مبنی بر صرف نظر از لینک‌های موجود در فایل به ثبت رسیده است. از آنجایی که اسپم‌ها و بک‌لینک‌های مخرب علاوه به صدمه بر رتبه سایت و ضربه به میزان اعتبار آن سبب ایجاد جریمه از جانب گوگل می‌شوند، استفاده از Disavow این تاثیرات منفی را خنثی نموده و با حذف این عوامل مزاحم از ایجاد صدمه به جایگاه وب سایت شما جلوگیری می‌کند. Disavow قابلیتی پیشرفته است و باید در استفاده از آن نهایت دقت را به کار گرفت زیرا در غیر این صورت این قابلیت بر روی شیوه کارکرد سایت شما در پیج نتایج گوگل اثر منفی دارد.

ابزار disavow

 

کاربردهای Disavow

لازم به ذکر است که دریافت بک‌لینک‌های طبیعی به گونه‌ای که لینک‌سازی به شکل صحیح و مناسب انجام شده باشد برای سایت ارزشمند و مفید است اما در غیر این صورت می‌تواند زمینه را برای تخریب داده‌ها و اطلاعات فراهم نماید. به کمک این قابلیت (Disavow) قادر خواهید بود تا از خطرات ناشی از عملکرد بک‌لینک‌های مضر و اسپم‌هایی که به شکل غیر طبیعی یا با پرداخت هزینه به وب‌ سایتتان لینک می‌شوند ممانعت نمایید. زمانی که از هدایت بک‌لینک‌های مضر به سمت سایت خود مطلع شدید در وهله اول باید با انجام سنجش درست و مناسب میزان اهمیت تاثیر این بک‌لینک‌ها را ارزیابی کنید. بعد از آن می‌توانید با مدیر سایتی که این لینک‌ها را به سوی وب سایت شما می‌فرستد درباره این موضوع صحبت کنید تا در صورت امکان بدون نیاز به بکارگیری ابزارهای مرتبط، به حذف لینک‌ها اقدام شود و در آخر چنانچه نتیجه مطلوب از انجام هیچ یک از راهکارهای عنوان شده اخذ نشد می‌توانید به سراغ روش Disavow بروید و از عملکرد آن برای خنثی کردن تاثیرات اسپم‌ها بهره بگیرید.

چه زمانی باید از Disavow استفاده کنیم؟

وقتی بک‌لینک‌های مخرب وب سایت شما را اسپم می‌کنند
برای آگاهی از اینکه آیا سایت شما تحت تاثیر حمله‌های مربوط به عوامل سئو منفی قرار گرفته است یا خیر می‌توانید از ابزارهای کارآمد برای بررسی این موضوع استفاده کنید. چنانچه ارزیابی‌ها حاکی از ایجاد اثرات مخرب لینک‌های سئو منفی در سایت شما بودند باید در اسرع وقت به حذف چنین لینک‌هایی اقدام کنید و برای این کار استفاده از Disavow گزینه‌ای مناسب و کارساز است.
وقتی رتبه وب‌ سایتتان به میزان قابل توجه و به شکل ناگهانی پایین می‌آید
زمانی که متوجه کاهش میزان نرخ ترافیک و افت رتبه سایت شدید قطعا باید آن را به وجود مشکلی جدی ربط دهید و در صدد یافتن این اختلال برآیید. چنانچه ریشه بروز این ایراد را در تاثیرات ناشی از بک‌لینک‌های مخرب یافتید می‌توانید از Disavow استفاده نموده و با این شیوه به گوگل برای برطرف کردن این مشکلات اطمینان دهید.
وقتی اعمال تغییرات بر روی سایت را به شیوه غیر اتوماتیک انجام می‌دهید
اعمال تغییرات و اصلاحات دستی بر روی سایت چندان متداول نیست و در صورت استفاده از این متدها می‌توانید از Disavow بهره بگیرید. البته مرتفع نمودن مشکلاتی که به اسپم‌های ارسال شده از جانب بازدیدکنندگان یا محتواهای فاقد اعتبار مربوط هستند به واسطه سایر روش‌ها نیز امکان پذیر خواهند بود و نیازی به استفاده از Disavow نیست. همچنین توجه داشته باشید که اقدام به از بین بردن بک‌لینک‌ها تنها زمانی لازم‌الاجرا است که این اقدامات غیرطبیعی باشند و شما با هشدار مواجه شوید.

آموزش disavow

 

آموزش Disavow

برای استفاده از Disavow به منظور حذف بک‌لینک‌های مخرب مطابق مراحل زیر عمل کنید:
لینک‌ های اسپم را شناسایی کنید
اولین مرحله شناسایی درست لینک‌های مضری هستند که به سمت سایت شما هجوم آورده‌اند. این لینک‌ها می‌توانند یکی از موارد زیر باشند یا به دلایل زیر ایجاد شوند:
بک‌لینک‌هایی که به میزان زیاد و با پرداخت هزینه خریداری شده‌اند
لینک‌های بی‌کیفیتی که به تعداد بالا از جانب سایت‌های نامعتبر به وب‌سایت شما می‌رسند
داد و ستد لینک‌های متعدد با دیگر سایت‌ها
ایجاد PBN و دریافت لینک‌های مختلف به تعداد زیاد
قرارگیری لینک وب سایت شما در سایت‌های موسوم به اسپمر
به منظور تشخیص صحیح بک‌لینک‌ها استفاده از گوگل کارساز است و برای این کار می‌توانید در قسمت جست‌وجوی گوگل Search Traffic را انتخاب کنید و بعد روی Link to your site کلیک کنید و از قسمت Who links the most روی گزینه Download more sample links و Download latest links ضربه بزنید.
متناسب با معیار گوگل یک فایل متنی (TXT) برای انجام Disavow تهیه کنید
یک فایل متنی مناسب که حاوی اسپم‌ها و بک‌لینک‌های شناسایی شده هستند متناسب با معیارهای گوگل (هر لینک در یک خط باشد و هر خط دارای یک URL باشد) تهیه نموده و فایل مذکور را برای گوگل ارسال نمایید.
فایل را در بخش جست‌وجوی گوگل بارگذاری کنید.
حالا نوبت آن است که فایل تهیه شده را در قسمت سرچ گوگل آپلود کنید و در این راستا می‌توانید مطابق مراحل زیر اقدام نمایید:
با استفاده از لینک Disavow Links وارد صفحه مورد نظر شوید.
سایتی که مد نظر دارید را انتخاب نموده و بر روی Disavow links ضربه بزنید.
در پیج جدیدی که به روی شما باز شده است دوباره بر روی Disavow links کلیک کنید.
بر روی گزینه Choose File کلیک کرده و فایلی که مد نظر دارید را انتخاب کنید.
در آخر بر روی گزینه Submit ضربه بزنید.
پس از ثبت نهایی اقدامات انجام شده گوگل طی روزهای آینده ایمیل حاوی جزئیات و نتایج را برای شما ارساال خواهد نمود.
چنانچه اقدامات انجام شده توسط شما درست و بی‌نقص صورت گرفته باشند در محدوده زمانی یک تا 4 ماه آینده بک‌لینک‌های مضر از فضای سایت شما پاک می‌شوند.

 

مطالب مرتبط
نکات مهم عکس برداری از محصولات برای سایت

امروزه دستگاه‌ های تلفن همراه آنقدر پیشرفته شده‌ اند که می‌ توان عکس ‌ها و ویدیوهای بسیار حرفه ‌ای را به کمک گوشی های موبایل گرفت. برای کسب و کارهای…

0 نظر 1400-09-16
جلوگیری از ایندکس شدن سایت

چگونه از ایندکس شدن سایت جلوگیری کنیم؟ شاید طرح این سوال برای شما عجیب باشد. اما خوب است بدانید که جلوگیری از ایندکس شدن سایت در بعضی مواقع می تواند…

0 نظر 1400-09-13
صفحات amp

صفحات amp چیست و چه مزایایی دارد؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا با صفحات amp و شیوه عملکرد آن ها آشنا شوید. آشنایی با صفحات amp بسیاری از…

0 نظر 1400-09-12
بهترین استراتژی های فروش اینترنتی

در حالی که هیچ تضمینی برای موفقیت هر کسب و کاری وجود ندارد، اما استفاده از استراتژی های مناسب و روش های فروش اینترنتی، می تواند تا حدودی این موفقیت…

0 نظر 1400-09-09
گوگل پایرت چیست؟

سرویس پایرت گوگل چیست؟ سرقت اینترنتی به یکی از مشکلات بزرگ برای اغلب شرکت ‌های سرگرمی دیجیتال تبدیل شده است. دلیلش این می تواند باشد که شبکه وب…

0 نظر 1400-09-07
ارسال دیدگاه
logo-samandehi