آماده سازی سایت برای Mobile-First Index

Mobile-First Index چیست

سیستم رتبه بندی سایت بر اساس Mobile first سال‌ها است که مورد توجه گوگل قرار گرفته است. کارشناسان گوگل قصد داشتند رتبه بندی سایت‌ها را به طور کامل بر مبنای نسخه موبایل به انجام برسانند و قرار بر این بود که تمهیدات این کار در سال 2020 اتخاذ شود اما جدیدترین خبرها حاکی از آن است که زمان عملیاتی کردن این دستورالعمل به مارس 2021 موکول شده است. Mobile First Indexing (نمایه سازی نخست موبایل) جزء اقدامات اساسی گوگل به منظور بهینه سازی هر چه بیشتر نحوه رتبه بندی نتایج جست‌وجو است؛ کاری که گوگل برای آن بسیار تلاش کرده است. لیست بندی Mobile First برای بیشتر سایت‌های وب انجام شده است و به این ترتیب رتبه بندی آن دسته از سایت‌هایی که به تازگی تاسیس شده‌اند نیز بر مبنای همین معیار صورت خواهد گرفت. همین حالا نیز تعداد کاربرانی که از موبایل برای جست‌وجو در فضای گوگل استفاده می‌کنند از افرادی که از مرورگر دسکتاپ خود استفاده می‌کنند پیشی گرفته است و به همین جهت گوگل برای رتبه بندی سایت‌ها به سازگاری فضا و امکانات سایت با نسخه موبایل اهمیت زیادی می‌دهد و این موضوع اهمیت توجه به نسخه موبایل وب سایت را به خوبی عیان می‌کند. در ادامه شما را با مفهوم موبایل فرست ایندکسینگ بیشتر آشنا می‌کنیم و استراتژی‌های گوگل برای استفاده از این پروژه را شرح خواهیم داد.

آشنایی با Mobile-First Index

با افزایش چشمگیر کاربرانی که از تلفن‌های همراه و تبلت برای جست وجو در مرورگر گوگل خود استفاده می‌کنند، طرح Mobile-First Index حدودا از سال 2015 توسط گوگل کلید خورده است تا معیاری مناسب جهت رتبه بندی سایت‌ها و بهینه سازی آن‌ها با نسخه موبایل ایجاد شود. به این ترتیب لیست بندی نتایج بر اساس نوع نمایش سایت‌ها و ساختار عملکردی‌شان در موبایل صورت می‌گیرد و از این رو بهبود عملکرد سایت و سرعت آپلود و بارگذاری صفحات مختلف آن در موبایل ضریب افزایش رتبه شما را بیشتر کرده و شانس سایت برای قرار گرفتن در صدر فهرست نتایج برتر را بالا خواهد برد.
در ادامه توصیه‌ها و شاه کلیدهایی که گوگل برای نمایه سازی اول موبایل به مدیران سایت ارائه نموده است را بررسی می‌کنیم.

Mobile-First Index

 

نکات مهم برای Mobile-First Indexing و افزایش رتبه سایت

از متاتگ‌های مناسب استفاده کنید

باید به استفاده از بهترین متاتگ‌ها در سایت توجه داشته باشید. برای این کار لازم است از همان متاتگ‌هایی که آن‌ها را برای نسخه دسکتاپ مورد استفاده قرار می‌دادید، برای نسخه موبایل نیز بهره بگیرید. زیرا در صورت استفاده از سایر متاتگ‌ها نظیر Noindex و Nofollow کار ربات‌های گوگل برای درک بهتر محتوای سایت را سخت می‌کنید و ماحصل عدم شناسایی درست مطالب سایت توسط خزنده‌های گوگل این است که سایت شما در رتبه بندی جایگاه مناسبی را کسب نخواهد کرد.

به دسترسی گوگل توجه کنید

توجه داشته باشید که بی‌توجهی به دسترسی مناسب گوگل بات به برخی از صفحات و لینک‌های نسخه موبایل سبب بروز اختلالاتی خواهد شد. گاهی ممکن است خزنده‌های گوگل به صفحاتی که در نسخه دسکتاپ وجود دارد دسترسی یابند اما نتوانند همان صفحات را در نسخه موبایل مورد بررسی قرار دهند؛ لذا لازم است تنظیمات فایل robots.txt به درستی انجام شود.

گوگول بات باید به محتوای سایت دسترسی یابد

نمایه سازی نخست موبایل باعث می‌شود گوگل به دریافت داده‌های سایت از طریق نسخه موبایل بپردازد و به همین جهت لازم است نسبت به دسترسی کامل گوگل بات به منابع و محتوای سایت خود اطمینان حاصل کنید.

نسخه موبایل و نسخه دسکتاپ سایت باید باهم یکسان باشند

چنانچه محتوای مربوط به نسخه موبایل از محتوای دسکتاپ سایت کمتر است باید در اسرع وقت روند آپدیت نسخه موبایل را آغاز کنید تا محتوایی که در صفحات سایت وجود دارد با محتواهایی که کاربران در دسکتاپ مشاهده می‌کنند یکی باشد. بر مبنای معیار نمایه سازی اول موبایل، رتبه بندی سایت‌ها بر اساس محتوایی که در نسخه موبایل به نمایش در می‌آید انجام می‌شود و چنانچه محتوای موجود در نسخه موبایل در مقایسه با نسخه دسکتاپ کمتر باشد یا از ارزش محتوایی پایین‌تری برخوردار باشد، ربات‌ گوگل اطلاعات مناسب و کافی را از صفحه دریافت نکرده و در هنگام رده بندی سایت نیز رتبه خوبی به سایت شما تعلق نخواهد گرفت.

جلوگیری از بارگیری کند

بارگیری کند صفحات یا بارگیری تنبل که آن را با عنوان Lazy Load می‌شناسند، در نسخه موبایل از اهمیت بالایی برخوردار است و باید برای ارتقای سرعت سایت از آن بهره گرفت. توجه کنید که به منظور ایجاد تعاملی سازنده با کاربران نباید از بارگذاری تنبل برای محتواهای نخستین استفاده کرد.

به کیفیت تصاویر توجه کنید

در Mobile-First Indexing باید به وضوح تصاویر و کیفیت مناسب آن‌ها در نسخه موبایل سایت توجه نمود. عکس‌هایی که اندازه کوچکی دارند یا کم کیفیت هستند ممکن است در فهرست جست‌وجوی تصاویر گوگل ثبت نشوند. بنابراین تصاویر سایت شما باید با همان وضوح و کیفیتی که در نسخه دسکتاپ دارند، در نسخه موبایل ظاهر شوند و در غیر این صورت امکان افت رتبه سایت وجود دارد.

نکات مهم Mobile-First Index

 

به URLهای تصاویر در نسخه موبایل و دسکتاپ دقت کنید

توجه داشته باشید که استفاده از URLهای مختلف برای نشان دادن عکس‌ها در نسخه موبایل و دسکتاپ امکان کاهش رتبه سایت را افزایش خواهد داد. URLهایی که در نسخه موبایل وجود دارند متعلق به نمایه سازی گوگل جدید هستند و بدیهی است که درک این URLهای تصویر نیازمند صرف زمان باشد و این امر اهمیت یکسان بودن تصاویر در نسخه موبایل و دسکتاپ برای ممانعت از افت ترافیک سایت را به خوبی نشان می‌دهد.

کیفیت عکس‌ها و ویدئوها را ارزیابی کنید

یکی از ضروری‌ترین اقداماتی که برای افزایش رتبه سایت باید به آن توجه کنید این است که از کیفیت بالا، حجم مناسب و فرمت قابل قبول فیلم‌ و عکس‌های آپلود شده در صفحات سایت اطمینان داشته باشید.

به تگ Alt تصاویر توجه کنید

مرورگرها برای فهم بهتر تصاویر به تگ‌های Alt با معنی مناسب و مطابق با محتوای صفحات نیاز دارند. بنابراین لازم است ضمن اطمینان از وجود این تگ‌ها در نسخه موبایل، به عدم غیر مرتبط بودن و خالی نبودن این تگ‌ها نیز توجه کنید تا رتبه سایت با کاهش مواجه نشود.

نشانه گذاری ویدئوها را به شکل مناسب انجام دهید

توجه داشته باشید که به منظور افزایش رتبه سایت لازم است استفاده از کدهای اسکیما برای علامت گذاری ویدئوها چه در نسخه موبایل و چه در نسخه دسکتاپ در دستورالعمل قرار گیرد.

 

مطالب مرتبط
لینک شکسته چیست

لینک شکسته چیست؟ تاثیر لینک شکسته بر سئو چگونه است؟ لینک‌ های شکسته لینک ‌هایی هستند که باز نمی‌ شوند یا به اصطلاح شکسته و خراب هستند. هنگام لینک…

0 نظر 1400-12-27
تکنیک های نوشتن محتوای رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی چه تاثیری بر مخاطب شما در دیجیتال مارکتینگ می‌گذارد؟ تولید محتوای رپورتاژ آگهی چگونه است؟ قطعا با آگهی‌ ها و تبلیغات مختلفی برخورد کرده‌…

0 نظر 1400-12-25
ترفندهای ساخت ایمیل فروش

نحوه نوشتن ایمیل فروش چگونه است؟ بازاریابی ایمیلی همچنان از جذابیت و کارایی بسیار بالایی برخوردار است و سطح اثرگذاری آن را می‌توان بسیار بیشتر از…

0 نظر 1400-12-24
حذف سایت از گوگل وب مستر

حذف سایت از گوگل وب مستر چگونه انجام می شود؟ تغییراتی که در سایت خود ایجاد می ‌کنید، می‌ تواند شامل تغییر در محتوای موجود در صفحات و شیوه آدرس دهی آن…

0 نظر 1400-12-23
dwell time چیست

به طور کلی مولفه‌ های زیادی وجود دارند که بر نتایج گوگل و سایر موتورهای جستجوگر در فضای وب اثرگذار هستند. اما برای آگاهی از نوع کارکرد فاکتورهای یاد…

0 نظر 1400-12-22
ارسال دیدگاه
logo-samandehi