پارک دامنه ؛ پارک دامین چیست و چه مزایای دارد؟

پارک دامنه چیست؟

پارک دامین چیست؟ مزایای پارک دامنه کدام است؟ شاید تا به امروز اصطلاحات مختلفی را با کلمه "دامنه" شنیده باشید. اما هر یک از این اصطلاحات با یکدیگر متفاوت هستند. در این مطلب ما قصد داریم شما را با پارک دامنه، مزایای آن و تفاوت هایش با ساب دامنه و ادان دامنه آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

پارک دامنه

یکی از اولین مراحل فرآیند ساخت وب سایت، ایمن کردن نام دامنه برای وب سایت است. دامنه هویت آنلاین شماست و باید تا حد امکان با برند شما هماهنگ باشد. اما، همانطور که احتمالا می دانید، پیدا کردن دامنه های خوب دشوار است؛ یا اینکه پیش تر توسط افراد دیگر خریداری شده اند و یا اینکه قیمت های بسیار زیادی دارند. حال تصور می کنیم که آنقدر خوش شانس هستید که نام دامنه مورد نظرتان را پیدا کرده اید. اما گاهی ممکن است دامنه هایی شبیه به دامنه اصلی سایت خود را خریداری کرده و همه کاربران را تنها به یک سایت هدایت نمایید. اینجا است که پارک دامین یا پارک دامنه به کمک شما می آید.

پارک دامین چیست؟

پارک دامین نام دامنه ای است که ثبت شده ، اما به یک سرویس آنلاین مانند وب سایت یا میزبانی ایمیل متصل نیست. به عبارت دیگر، یک نام دامنه خریداری شده است که در حال حاضر مورد استفاده قرار نمی گیرد. در عوض، برای استفاده در آینده "پارک شده" است.
اکثر دامنه هایی که می شناسیم، درواقع صفحه وب دارند، مانند https://rbp.ir . پارک دامین ها معمولا دارای صفحات وب نیستند و قرار نیست برای آن یک وب سایت جداگانه طراحی و ساخته شود. به این ترتیب می توانیم یک دامنه را روی دیگری پارک کنیم تا زمانی که کاربران نام دامنه پارک شده را سرچ می کنند، وارد صفحه سایت اصلی شوند.
جالب اینجا است که در هر دو صورت، هنگامی که کاربران نام هر یک از این دامنه ها را در مرورگر خود تایپ کنند، نام همان دامنه را در مرورگر خود می بینند، اما تنها یک سایت را مشاهده می نمایند؛ یعنی دو دامنه با یک سایت!
البته باید حین خرید هاست به این نکته توجه داشته باشید که هاست توانایی پشتیبانی از چند پارک دامین یا domain alias (دامنه جایگزین) را داشته باشد.

پارک دامین چیست؟

 

چرا پارک دامین داشته باشیم؟

اگر دامنه ای برای چیزی استفاده نمی شود، داشتن آن چه فایده ای دارد؟ همانطور که مشخص است، چندین دلیل خوب داشتن پارک دامین وجود دارد:

برای محافظت از نام دامنه با ارزش

نام دامنه مناسب دارایی ارزشمند است. حتی اگر پیش از شروع کسب و کار جدید خود، بتوانید دامنه خوبی را خریداری نمایید، آن را از بازار خارج کرده و در اختیار خواهید گرفت.
با توجه به اهمیت یک نام دامنه خوب، هزینه نگهداری دامنه پارک شده تا زمانی که وب سایت شما آماده راه اندازی شود، بسیار کم خواهد بود.

هدایت کاربران با همان نام دامنه به صفحه سایت اصلی

همانطور که گفته شد، پارک دامین می تواند به عنوان یک دامنه ثانویه برای یک دامنه اصلی دیگر باشد. این دامنه پارک شده به همان آدرس IP دامنه اصلی وصل می شود و همان وب سایت اصلی را نمایش می دهد. معمولا برخی از شرکت ها، دامنه هایی شبیه به دامنه اصلی خود را خریداری می کنند. به عنوان مثال اگر دامنه اصلی، product.com باشد، ممکن است دامنه های زیر را نیز خریداری کنند:

  •     getproduct.com
  •     product.org
  •     product.co

سپس از این دامنه ها به عنوان پارک دامین استفاده می کنند.
این تاکتیک زمانی کارآمد است که برخی ها آدرس اصلی دامنه را اشتباه به خاطر می آورند و یا اینکه دامنه را اشتباه تایپ می کنند. در این حالت اگر دامنه به نام دامنه های پارک شده تایپ شود، کاربران به صفحه سایت اصلی هدایت خواهند شد. همچنین پارک دامین ها می توانند در کمپین های بازاریابی بسیار مفید باشند و همانند یک ابزار تبلیغاتی عمل نمایند.

کاهش هزینه های طراحی سایت

اگر شما می خواهید چند دامنه داشته باشید اما تنها یک محتوا به نمایش درآید، می توانید از مزیت های پارک دامنه استفاده نمایید. در این صورت شما می توانید دامنه های مختلفی را داشته باشید که همه آن ها صفحه سایت اصلی شما را نشان می دهند. به این صورت شما نیازی به طراحی سایت نخواهید داشت.

تفاوت پارک دامنه و ریدایرکت

همان طور که گفته شد، در پارک دامین، شما با تایپ کردن دامین، همان دامین را در مرورگر خود مشاهده می کنید اما با صفحه سایت اصلی. اما در ریدایرکت، بالافاصله با وارد شدن به صفحه، به طور خودکار آدرس عوض می شود و به آدرس جدیدی منتقل می شوید. پس در پارک دامین آدرس تغییر نمی کند اما در ریدایرکت آدرس تایپ شده بلافاصله تغییر خواهد کرد.

تفاوت پارک دامنه و addon domain
 

addon domain هم گاهی ممکن است با پارک دامین اشتباه گرفته شود. addon domain به قابلیت هاست سایت مرتبط است. درواقع اگر هاست خریداری شده شما، قابلیت ادان دامین داشته باشد، می توانید روی هاست، دو یا چند وب سایت قرار داده و بارگذاری نمایید. یعنی یک هاست با چند سایت! پس پارک دامنه و addon domain با یکدیگر متفاوت هستند.

تفاوت پارک دامنه و ساب دامنه

 

تفاوت ساب دامنه و پارک دامنه

موضوع دیگری که می توانیم در این خصوص مطرح کنیم، تفاوت ساب دامنه و پارک دامنه است. ساب دامنه، صفحاتی است که در یک پوشه جداگانه در هاست قرار می گیرد. ساب دامنه ها معمولا با / یا . از دامنه اصلی تمیز داده می شوند. مثلا این آدرس ها، آدرس های ساب دامنه هستند:


www.example.com/blog
www.blog.example.com

همان طور که مشاهده می کنید، ساب دامنه به طور کلی با پارک دامنه متفاوت است.

سخن پایانی

درست است که پارک دامنه می تواند مزایایی را به همراه داشته باشد، اما باید بدانید که این کار هیچ تاثیر مثبتی بر سئو سایت نخواهد داشت و همچنین می تواند مضر هم باشد. در گذشته استفاده از پارک دامین می توانست قدرت سئو سایت را منتقل کند، اما امروز اینطور نیست. حتی اگر چند دامنه را روی دامنه ای دیگر پارک کنید، امکان دارد با مشکلات مربوط به سئو مواجه شوید. پس به شما پیشنهاد می کنیم تا جای ممکن، دامنه های زیادی روی دامنه اصلی پارک نکنید، چرا که به این صورت گوگل چند دامنه را با محتوای یکسان می خواند و این به ضرر شما تمام خواهد شد.

 

مطالب مرتبط
لینک شکسته چیست

لینک شکسته چیست؟ تاثیر لینک شکسته بر سئو چگونه است؟ لینک‌ های شکسته لینک ‌هایی هستند که باز نمی‌ شوند یا به اصطلاح شکسته و خراب هستند. هنگام لینک…

0 نظر 1400-12-27
تکنیک های نوشتن محتوای رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی چه تاثیری بر مخاطب شما در دیجیتال مارکتینگ می‌گذارد؟ تولید محتوای رپورتاژ آگهی چگونه است؟ قطعا با آگهی‌ ها و تبلیغات مختلفی برخورد کرده‌…

0 نظر 1400-12-25
ترفندهای ساخت ایمیل فروش

نحوه نوشتن ایمیل فروش چگونه است؟ بازاریابی ایمیلی همچنان از جذابیت و کارایی بسیار بالایی برخوردار است و سطح اثرگذاری آن را می‌توان بسیار بیشتر از…

0 نظر 1400-12-24
حذف سایت از گوگل وب مستر

حذف سایت از گوگل وب مستر چگونه انجام می شود؟ تغییراتی که در سایت خود ایجاد می ‌کنید، می‌ تواند شامل تغییر در محتوای موجود در صفحات و شیوه آدرس دهی آن…

0 نظر 1400-12-23
dwell time چیست

به طور کلی مولفه‌ های زیادی وجود دارند که بر نتایج گوگل و سایر موتورهای جستجوگر در فضای وب اثرگذار هستند. اما برای آگاهی از نوع کارکرد فاکتورهای یاد…

0 نظر 1400-12-22
ارسال دیدگاه
logo-samandehi