نسبت متن به کد چیست و چه تاثیر بر سئو دارد؟

نسبت متن به کد

نسبت متن به کد چقدر اهمیت دارد؟ آیا نسبت متن به کد یکی از عوامل مهم در سئو محسوب می شود؟ اگر به سئو سایت علاقه مند هستید و یا اینکه می خواهید وب سایت شما جایگاه خوبی در صفحه نتایج موتورهای جست و جو داشته باشد، باید به این موارد اهمیت زیادی دهید. در این مطلب با ما همراه باشید تا درباره اهمیت نسبت متن به کد بیشتر بدانید.

نسبت متن به کد

نسبت متن به کد HTML در سایت یکی از استراتژی های مهم در حوزه سئو است که اغلب کمتر به آن پرداخته می شود. درست است که این موضوع را نمی توانیم فاکتور بسیار مهمی در سئو و رتبه بندی سایت بنامیم، اما هر فاکتور کوچکی می تواند اثراتی بزرگ داشته باشد. از طرف دیگر نسبت متن به کد می تواند بر تجربه کاربری اثر گذار باشد، چرا که دقیقا بر سرعت لود و بارگیری صفحه تاثیر دارد. به همین دلیل خوب است که با اهمیت و میزان تاثیرات آن آشنا شوید.

نسبت متن به کد چیست؟

 

نسبت متن به کد یعنی چه؟

بیشتر صفحات ساخته شده در وب سایت، بر زبان HTML نوشته شده و در نهایت نمایش داده می شوند. در قسمت سورس صفحه، می توان میزان متن قابل مشاهده و کدهای HTML صفحه را مشاهده کرد که مقایسه این دو با یکدیگر را نسبت متن به کد می نامند. درواقع می توانیم این عبارت را معیاری به منظور اندازه گیری میزان و مقدار محتوای متنی موجود در صفحه با توجه به مقدار کدهای اچ تی ام ال آن صفحه عنوان کنیم.

چگونه نسبت متن به کد را محاسبه نماییم؟

برای آنکه بدانیم وضعیت صفحه وب سایت ما به چه صورت است، باید نسبت متن به کد را محاسبه کنیم که اتفاقا ساده خواهد بود. شما می توانیم به راحتی به شکل دستی این کار را انجام دهید. یعنی مقدار متن صفحه را با مقدار کدهای موجود مانند کدهای HTML، جاوا اسکریپت، CSS و ... را با هم مقایسه نمایید.
از طرفی ابزارهای هستند که شما می توانید از آن ها به صورت رایگان برای محاسبه نسبت متن به کد استفاده نمایید. استفاده از این ابزارها می تواند اطلاعات گوناگون دیگری مانند اندازه متن، اندازه کدها، حجم صفحه و ... را در اختیارتان قرار دهد.

بهترین نسبت کد به متن چقدر است؟

تاکنون در خصوص نحوه محسابه نسبت کد به متن خواندیم. اما بهترین این نسبت چقدر است؟ خوب است بدانید که بهترین نسبت کد به متن، چیزی بین 25 تا 70 درصد است. به بیان ساده تر، هرچه میزان متن قابل مشاده نسبت به کدهای موجود در صفحه بیشتر باشد، آن صفحات رتبه های بالاتری در موتورهای جست و جو خواهند داشت. به همین دلیل می توانیم بگوییم گوگل به وب سایت های محتوا محور، اهمیت بیشتری می دهد و آن ها رتبه بهتری کسب خواهند کرد.

تاثیر نسبت متن به کد HTML در سئو

همان طور که گفتیم، تاثیر نسبت متن به کد HTML در سئو زیاد نیست اما نمی توانیم از تاثیرات آن چشم پوشی کنیم چرا که می تواند به طور غیر مستقیم بر رتبه بندی وب سایت تاثیر داشته باشد.
توجه داشته باشید صفحاتی به حجم زیادی و عظیمی از کدهای بهینه نشده، می تواند سرعت لود وب سایت را کاهش دهد و این موضوع برای کاربرانی که از تلفن همراه استفاده می کنند، محسوس تر خواهد بود. به همین ترتیب گوگل به راحتی می تواند این صفحات را تشخیص دهد.
از این رو می توانیم بگوییم که نسبت متن به کد نامتعارف و استفاده از کدهای غیر بهینه، به شدت بر سرعت لود سایت تاثیر می گذارد و همین امر تاثیر مستقیمی بر رتبه بندی سایت خواهد داشت.

تاثیر نسبت متن به کد در سئو

 

مزایای بالا بودن نسبت متن به کد HTML

یکی از مهم ترین مزایای بالا بودن نسبت متن به کد HTML این است که محتوا برای کاربران به راحتی قابل خواندن و درک کردن است. صفحاتی با متن بیشتر برای مخاطبان ایجاد شده اند و نه برای موتورهای جست و جو که همین موضوع یعنی جلب رضایت بیشتر کاربران! هرچه رضایت کاربران از وب سایتی بیشتر باشد، اعتبار و ارزش آن برای گوگل بیشتر خواهد بود.
از طرف دیگر اگر نسبت متن به کدهای HTML بالا باشد، تجربه کاربری بهتری را ایجاد می کند. ضمن آنکه این نسبت اغلب نشانه کدنویسی تمیز و بهینه شده ای است که می تواند در سریع تر ایندکس شدن سایت و خزش ربات های گوگل اثرگذار باشد.

چگونه نسبت متن به کد را بهینه سازی کنیم؟

روش های مختلفی برای بهینه سازی نسبت متن به کد وجود دارد که شما می توانید از آن ها استفاده نمایید. اما به طور کلی استفاده از روش های زیر، می تواند بسیار کارآمد باشد:

  • به هیچ عنوان از کدهای اضافی در صفحات استفاده نکنید. پس از ساخت یک صفحه در سایت، از عدم وجود این کدها اطمینان حاصل نمایید.
  • بهتر است فضاهای خالی اضافی را که به کدنویسی آسیب وارد نمی کند، حذف کنید. به این ترتیب می توانید سرعت بارگذاری را نیز افزایش دهید.
  • از استفاده از تب های زیاد بپرهیزید.
  • بهتر است از فایل CSS خارجی برای استایل دادن به صفحه استفاده نمایید. به این ترتیب می توانید به طرز قابل توجهی بر سرعت لود صفحه تاثیر بگذارید.
  • تا جایی که ممکن است، از کدهای جاوااسکریپت کمتر استفاده نمایید.
  • به هیچ عنوان در کدهای HTML، متن های پنهان که کاربران قادر به دیدن آن ها نیستند، نگنجانید.
  • حتما تصاویر را بهینه و کامپرس کنید.
  • کامنت های کدها را حذف نمایید.

سخن پایانی

همان طور که خواندید، نسبت متن به کد می تواند تاثیر غیر مستقیمی بر سئو سایت داشته باشد و بر رتبه بندی هم اثر بگذارد. به طور کلی، بالا بردن این نسبت در درجه اول به افزایش رضایت کاربران بر می گردد و هرچه شما بتوانید تجربه کاربری بهتری در وب سایت خود خلق کنید، می توانید جایگاه بهتری در صفجه نتایج موتور جست و جوگر گوگل از آن خود کنید.
پس اگر تا به امروز این استراتژی مهم را دست کم می گرفتید، بهتر است دست به کار شوید و اقدامات لازم را برای تغییرات مثبت این نسبت صورت دهید تا نتایج آن را در وب سایت خود شاهد باشید.

مطالب مرتبط
لینک شکسته چیست

لینک شکسته چیست؟ تاثیر لینک شکسته بر سئو چگونه است؟ لینک‌ های شکسته لینک ‌هایی هستند که باز نمی‌ شوند یا به اصطلاح شکسته و خراب هستند. هنگام لینک…

0 نظر 1400-12-27
تکنیک های نوشتن محتوای رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی چه تاثیری بر مخاطب شما در دیجیتال مارکتینگ می‌گذارد؟ تولید محتوای رپورتاژ آگهی چگونه است؟ قطعا با آگهی‌ ها و تبلیغات مختلفی برخورد کرده‌…

0 نظر 1400-12-25
ترفندهای ساخت ایمیل فروش

نحوه نوشتن ایمیل فروش چگونه است؟ بازاریابی ایمیلی همچنان از جذابیت و کارایی بسیار بالایی برخوردار است و سطح اثرگذاری آن را می‌توان بسیار بیشتر از…

0 نظر 1400-12-24
حذف سایت از گوگل وب مستر

حذف سایت از گوگل وب مستر چگونه انجام می شود؟ تغییراتی که در سایت خود ایجاد می ‌کنید، می‌ تواند شامل تغییر در محتوای موجود در صفحات و شیوه آدرس دهی آن…

0 نظر 1400-12-23
dwell time چیست

به طور کلی مولفه‌ های زیادی وجود دارند که بر نتایج گوگل و سایر موتورهای جستجوگر در فضای وب اثرگذار هستند. اما برای آگاهی از نوع کارکرد فاکتورهای یاد…

0 نظر 1400-12-22
ارسال دیدگاه
logo-samandehi